Lipno – 28 V 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W okolicach Tykocina przy wsiach Łopuchowo, Zawady i Wieczorki zebrał się dnia 27 maja 1863 r. nowy oddział powstańczy liczący około 400 osób uzbrojonych po większej części w kosy i stare fuzje. Wielu powstańców nie miało jeszcze żadnej broni. Jedną częścią oddziału dowodził Dzwonkowski, młody i pełen poświęcenia, drugą niejaki Szajecki, były oficer rosyjski przybyły z Białegostoku, który zręcznym udawaniem patrioty umiał zyskać zaufanie niedoświadczonych ludzi, którzy mu dali tytuł naczelnika.

Nazajutrz ruszył oddział ku Czerwonemu Borowi i Śniadowu, aby się tam połączyć z oddziałem Wodzińskiego (Wodzyńskiego). Szajecki rozłożył się obozem pod wsią Szłasy-Lipno w gminie rutkowskiej. Rozdawszy żołnierzem tylko po trzy ładunki, rozkazał broń ustawić w kozły. Mimo, że przybył konny szlachcic z powiadomieniem o zbliżaniu się Rosjan i z radą cofnięcia się do korzystnej pozycji z poprzedniego dnia pod Wieczorkami, Szajecki nie cofnął się, lecz złajawszy informatora, rozkazał ludziom udać się na spoczynek, nie rozstawiwszy pikiet. Niebawem też dwie kompanie piechoty rosyjskiej, dowodzonej przez kapitana Archarytowa i Fitingowa oraz secina kozaków, dowodzona przez esaułę Matwiejewa, napadli na śpiących prawie powstańców.

Podczas gdy Szajecki uciekł, Rosjanie otoczyli obozujących, którzy bezbronni, nie widząc ratunku, prosili o życie. Rosjanie jednak nie zważali na prośby i rozpoczęli prawidłową rzeź z największym okrucieństwem, w którym odznaczyli się przede wszystkim dowódcy. Nazajutrz w Rutkach odbył się pogrzeb 55 wymordowanych, a w Kuleszach sześciu. Prócz tego znaleziono jeszcze później w zaroślach innych wymordowanych tak że liczbę rannych można określić na 100. Dzięki roztropności i odwadze oficera Ignacego Lustańskiego i podoficera Serafina część oddziału potrafiła się wymknąć. Dzwonkowski obozujący niedaleko, spostrzegłszy zdradę i przemagające siły nieprzyjaciela, zdołał ujść bez szwanku.

____________________________________

Esauł - stopień oficerski wojsk kozackich

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 V 1863
Lokalizacja: Lipno
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ignacy Lustański
  • Serafin
  • Dzwonkowski
  • Szajecki

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (400 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Archarytow
  • Fitingow
  • Matwiejew

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

4 IV 1863
Kuźnica

Ze Zagórza, gdzie dnia 31 marca 1863 r. wykonał wyrok na dziedzicu Lemańskim, ustępując przed znacznymi siłami rosyjskimi, stanął Józef…

12 XI 1863
Poręba

Dnia 12 listopada 1863 r. Walenty Lasocki, były oficer marynarki rosyjskiej, dowódca I oddziału, zorganizowanego w Pułtuskim, będąc zaatakowanym przez…

21 IV 1863
Borzymin

Rozpuściwszy swój oddział udał się Zygmunt Padlewski do Warszawy, aby otrzymać misję w Województwie Lubelskim. Rząd jednak odmówił mu i…