Lemany – 10 XI 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddziałek pieszy porucznika Szaniawskiego napadł pod Lemanami na patrol 14 objeszczyków wyprawionych po drzewo, a zaatakowawszy ich z zasadzki zmusił do ucieczki, raniąc jednego a zabijając czterech. Pod koniec listopada 1863 r. krzątały się jeszcze w Łomźyńskim niedobitki wojsk powstańczych. Raz po raz rozpraszane przez Rosjan, jak pod Nabatkami 25 listopada 1863 r. Dłuższy czas trzymał się Władysław Brandt ze zorganizowanym przez siebie oddziałkiem 40 Kurpiów.

W początkach grudnia 1863 r. rozbił Władysław Brandt patrol objeszczyków na Srebrnym Borku, którym bez żadnej straty dla siebie zabrał nieco koni, lecz w trzy dni później rozbity został nad samym kordonem. Rozpuściwszy piechotę Kurpiów, tułał się jeszcze Brandt przez kilka dni po województwie, aż przeszedł do Prus.

W końcu grudnia 1863 r. drobne jeszcze napady urządzały oddziałki pod Olitą, Sopoćkiniami i Szypliszkami. W styczniu 1864 r. Władysław Kulwicz i Tomasz Tongino utworzyli w Sejneńskiem drobne partie z którymi ukazując się to tu to tam, nieustannie niepokoili Rosjan przyprawiając ich o straty przeważnie w materiałach wojennych.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 10 XI 1863
Lokalizacja: Lemany
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Szaniawski

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział objeszczyków (14 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

10 VII 1863
Ossa

Objąwszy obowiązki dowódcy po Julianie Bajerze, który zbyt powolnie pracował nad organizacją, przez dwa miesiące organizował major Ludwik Żychliński w…

14 I 1864
Sucholipie

Aby nie być narażonym na drugie spotkanie z Rosjanami, Kossowski bez odpoczynku ruszył ku Sucholipiu oddalonemu o trzy mile od…

30 VIII 1863
Krośniewice

Dowódca kolumny ruchomej powiatu brzesko-kujawskiego, porucznik Konstanty Sokołowski, stanąwszy w sile 105 kawalerzystów 29 sierpnia 1863 r. w Imielnie, wieczorem…