Dobra – 24 II 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W lesie pod Dobrą organizował Józef Sawicki oddziałek powstańczy nad którym, po usunięciu Sawickiego, objął dowództwo dr Józef Dworzaczek. Oddział  liczący 30 ułanów, 60 strzelców i 210 kosynierów wszedł 22 lutego 1863 r. do Łodzi, gdzie ogłosił Rząd Narodowy. Po cofnięciu się oddziału powstańczego, weszli do Łodzi Rosjanie pod dowództwem kapitana Nowrockiego-Oposzyńskiego. Rosyjski kapitan niebawem puścił się w pościg za powstańcami, którzy stanęli obozem koło Łagiewnik. Rosjanie, których było dwie kompanii piechoty z seciną kozaków, spotkali powstańców w lesie. Zawzięta walka z przeważającymi siłami nieprzyjacielskimi trwała od południa do samego wieczora i zakończyła się klęską oddziałku.

Około 63 powstańców poległo na placu boju, między nimi Maria z Michalskich Piotrowiczowa, służąca Katarzyna, akademik Gadomski, Orłowski, dwaj starozakonni z Łodzi Stein i Reicher itd. Siedmiu rannych zmarło po przetransportowaniu ich do Łodzi. Pewna ilość dostała się do niewoli, a Dworzaczek schwytany przez kolonistów, wydany został również w ręce Rosjan. Nieprzyjaciel pod Dobrą poniósł także niemałe straty wobec zażartej obrony powstańców.

____________________________________

Starozakonny - wyznawca judaizmu 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 II 1863
Lokalizacja: Dobra
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Dworzaczek

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział ułanów (30 powstańców)
  • Oddział strzelców (60 powstańców)
  • Oddział kosynierów (210 powstańców)

 

Łącznie około 300 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Nowrocki-Oposzyński

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

18 VII 1863
Łapy

W nocy 18 lipca 1863 r. Górski, Kazimierz Kobyliński i Kwapiszewski ponownie wysłali do Łap 20 kawalerzystów, którzy zabiwszy Rosjanom…

11 VII 1863
Klaryszki

Przeciw połączonym oddziałom Feliksa Wisłoucha, Lubicza i Sędka wyruszył w kierunku Lasów Klaryskich, rosyjski pułkownik Tisdel na czele czterech kompanii…

15 VI 1863
Rosoliszki

Oddział 100 piechoty nowoingermanlandzkiego pułku i sześciu kozaków pod dowództwem kapitana sztabowego Józefowicza, wysłany z Oszmiany napadł i rozbił oddziałek…