Kąpiel – 22 III 1864 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Nie otrzymując znikąd posiłków, na które liczył, Franciszek Budziszewski zatrzymał się ze swoim — znużonym przeszło dziesięciomilowym marszem — oddziałkiem między Przesławiem a Ostrowitem. Jednakże i stąd został wyparty ze stratą 10 ludzi, ruszył do Kąpieli, gdzie po raz ostatni postanowił stawić opór. Rozwinąwszy się więc na polach między Ostrowitem a Kąpielą, po trzykroć rozpaczliwą przypuszczał szarżę do dziewięćkroć liczniejszego nieprzyjaciela ze wszystkich miast i miasteczek okolicznych przeciw niemu zbiegłego konno i na podwodach, lecz został ostatecznie rozbity.

Część powstańczego oddziału dostała się do niewoli, część przeszła kordon i po większej części wpadła w ręce Prusaków. Budziszewski natomiast przez 36 godzin, jeszcze w siedem koni tułał się po okolicy, aż i sam przeszedł do Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Straty oddziału, nie licząc pojmanych przez Rosjan i Prusaków, wynosiły 15 zabitych i tyluż rannych, straty zaś Rosjan miały być nie mniejsze.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 III 1864
Lokalizacja: Kąpiel
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Franciszek Budziszewski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział jazdy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

3 IX 1863
Sanie

Przeprawiwszy się przez Narew, Kazimierz Kobyliński, Górski i Kwapiszewski weszli do Tykocina, skąd ruszyli do Wiszniówka, gdzie przybył Nadmiller, który…

26 II 1864
Szczuczyn

Równocześnie, gdy Antoni Wolski alarmował Jedwabno, połączone oddziałki Juliana Obuchowicza, obywatela z Mińskiego i Ujazdowskiego zaalarmowały w nocy na 27…

8 II 1863
Słupcza

Antoni Zdanowicz, uciekając przed Jurij Miednikowem ku Sandomierzowi, aby połączyć się z tamtejszym oddziałem, został dopadnięty został przez nieprzyjaciela pod…