Jedlinia – 20 IV 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Forsownymi marszami oddziały Józefa Jankowskiego i kapitana Adama Zielińskiego z Podlasia posuwały się w Województwo Sandomierskie w okolice, gdzie znajdowały się większe zrzeszenia powstańców. Przez Kuflew, Stoczek, Goszczyce, Podzamcze idąc, przeprawiły się przez Wisłę, maszerując ku lasom kozienickim. Pomiędzy Jedlnią a Brzuzą marsz ich wstrzymany został ruchami dwóch rosyjskich kolumn z Radomia i Białobrzegów. Pierwszy spotkał się z powstańcami rosyjski dowódca Meller-Zakomelski, idący od Warszawy z trzema kompaniami piechoty, artylerią i jazdą.

Aczkolwiek słabszy liczebnie, Zieliński dowodzący oddziałami przygotował się do stanowczego oporu. Strzelcy przywitali ogniem piechotę rosyjską, która ze swej strony odpowiedziała rzęsistym ogniem rotowym a następnie, zawiadomiona o niewielkiej liczbie przeciwnika, usiłowała wtargnąć do lasu, ażeby cały oddział otoczyć. Wtedy kosynierzy i strzelcy po trzykroć z bagnetem i kosami w ręku rzucając się na tłumy nieprzyjaciela, w zupełności go odparli. Wedle zebranych informacji, Rosjan poległo przeszło 70, między nimi pięciu oficerów. Powstańców padło 16 z kilkoma dobitymi na placu, lżej ranionych było pięciu.

W walce tej odznaczył się między innymi kapitan Kar...., który dowodząc kosynierami, własną ręką położył dowódcę rosyjskiego szwadronu dragonów i czterech szeregowców. Chociaż był ranny, z pola bitwy do samego końca nie schodził. W łupach dostało się powstańcom dwadzieścia kilka sztućców oraz osiem koni dragońskich.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 20 IV 1863
Lokalizacja: Jedlnia
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Adam Zieliński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców
  • Oddział kosynierów
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Meller-Zakomelski

 

Zaangażowane siły:

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Oddział dragonów
  • Oddział artylerii

 

Łącznie ponad 600 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

27 IV 1863
Szakwicie

Nie mogąc pójść z pomocą do oddziału cytowiańskiego z powodu mandatu stawienia się w Wilnie, oraz gdy i Kołyszko wypowiedział…

26 I 1863
Strzyboga

W okolicy Rawy, Władysław hrabia Strojnowski, organizator sił zbrojnych Województwa Mazowieckiego i Stanisław Tyszkiewicz, uformowali przy pomocy Józefa Lenieckiego oddziałek…

9 X 1863
Stawy

Kawaleria Zygmunta Chmieleńskiego, udawszy się pod dowództwem Juliana Pilnego ("Neumana") w Pinczowskie, pod Stawami została zaatakowaną przez Rosjan podczas obiadowania.…