Golczewice – 22 IV 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zorganizowany przez Stanisława Wierzbińskiego i rotmistrza Józefa Miernickiego oddział pod dowództwem kapitana Anastazego Mossakowskiego, wkroczył 20 kwietnia 1863 r. do Królestwa Polskiego w sile 317 ochotnika. Siły te były podzielone  na dwie kompanie strzelców dowodzonych przez kapitanów Wiesnera i Franciszka Skąpskiego i półkompanię Kopecznego. Kosynierami dowodził kapitan Miszewski, jazdą Józef Miernicki z oficerem Zarembą. Adiutantami byli: Mossakowskiego - Czesław Pieniążek Odrowąż a Wierzbińskiego - Wojciechowski.

Przeszedłszy przez Rabsztyn stanął Mossakowski dnia 22 kwietnia o godzinie 10.00 rano pod Golczewicami przy karczmie "Pazurek". W południe zaatakowała Mossakowskiego wysłana z Olkusza, rosyjska kolumna złożona z kompanii piechoty i jazdy. Odpędziwszy jazdę powstańcy rzucili się w tyraliery, odpowiadając rzadkim, lecz celnym ogniem piechocie a podsunąwszy się pod nieprzyjaciela, zagrozili obu jego skrzydłom.

Wtedy Rosjanie zaczęli się cofać i zajęli Golczewice, lecz wyparci stąd śmiałym atakiem na bagnety, przerzuceni zostali przez most i gnani do lasu, zostawiając dwa furgony z żywnością, mając 12 rannych i zabitych. Mossakowski, którego straty wynosiły trzech rannych, nie czekając nadejścia drugiej kompanii z Olkusza, o godzinie 19.00 wieczorem ruszył przez Ogrodzieniec do Poremby, gdzie następnego dnia rozłożył się obozem. W czasie walki pod Golczewicami i podczas marszu oddział powstańczy zmalał o ilość 40 maruderów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 IV 1863
Lokalizacja: Golczewice
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Anastazy Mossakowski

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie strzelców
  • Oddział kosynierów
  • Oddział jazdy

 

Łącznie około 317 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Kompania piechoty
  • Oddział jazdy

Mapa bitew

Zobacz także

1 VII 1863
Petyszki

Wysłany z Kurlandii do Birż, rosyjski baron Budberg otrzymał wiadomość o pobycie znacznego oddziału (Łukaszewicza?) w okolicach wsi Auksztele i…

23 I 1863
Janów

Powstańcy mieli zająć miasto które następnego dnia opuścili.

14 VII 1863
Rząśnik

Przybywszy nadzwyczajnie pospiesznym marszem pod Kunin, zastał  Konsanty Ramotowski „Wawer” bród przez Narew pod Dzbądzem, zajęty przez nieprzyjaciela. Gdy i…