Gałków – 25 IX 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przekroczywszy Pilicę, Michał Zieliński z Orłowskim ruszyli do Inowłodza, a mając za sobą nieprzyjaciela, zwrócili się do Studzianny, stamtąd do Woli Tarnowskiej. Tam, z powodu braku amunicji Zieliński rozpuścił piechotę, ukrywszy broń, a obaj dowódcy ruszyli z jazdą w powiat brzeziński. Pod Gałkowem z rana zaatakowała ich rosyjska kompania piechoty, 60 kozaków i pół szwadronu huzarów. Piechota rosyjska poczęła razić ich silnym ogniem z lasu. Rozwinąwszy część jazdy w łańcuch flankierów, reszcie rozkazał Zieliński cofać się, przypuszczając, że atakujący są tylko przednią strażą większej kolumny. Po półtoragodzinnym odstrzeliwaniu się w marszu, dotarł do Skoszew.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 IX 1863
Lokalizacja: Gałków
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Michał Zieliński
  • Orłowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Odział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (60 żołnierzy)
  • Pół szwadronu huzarów (około 75 żołnierzy)

 

Łącznie około 335 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

21 V 1864
Garwolin

W okolicy Garwolina ostatni raz miało posłużyć szczęście garstce niedobitków-powstańców, a Rosjanie swoich rannych na kilku (11 ?) podwodach odstawiali…

22 I 1864
Rozprza

Spod Chmielnika rzuciwszy się w Województwo Kaliskie starł się ponownie Rumowski ("Wagner") z Rosjanami przy przejściu przez kolej żelazną między…

19 X 1863
Rudniki

Forsowne marsze, brak żywności i obuwia zmniejszyły oddział Gustawa Czechowicza do liczby 40 osób. Tą garstkę okrążyli Rosjanie w lasach…