Przetycz – 28 II 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po klęsce siemiatyckiej większa część oddziałów Władysława Cihorskiego „Zameczka” ruszyła w Województwo Płockie. Tutaj pozostawał przez dłuższy czas Cichorski z 700 ludźmi, uwijając się między Wyszkowem a Ostrowiem. Ćwicząc nieustannie oddział, niepokoił wciąż nieprzyjaciela. 22 lutego 1863 r. zabrał pieniądze z magazynu solnego w Wyszkowie. W kilka dni później pieniądze magistrackie w tymże mieście, dwukrotnie napadł na pocztę i pieniądze skonfiskował.

Dnia 26 lutego obozował w lesie Wiśniewa. Wobec zbliżania się Rosjan, opuścił okolicę udając się w kierunku zachodnim. We Wiśniewie w domu leśnika Zewalda zostały tylko trzy osoby z oddziału. Awangarda rosyjska z 40 kozaków złożona, wpadłszy do Wiśniewa, poczęła przeszukiwać dom Zewalda. Jeden z powstańców, porucznik Adolf Skarżyński, zabiwszy kozaka wystrzałem z rewolweru, po krótkiej obronie sam poległ. Dwaj inni powstańcy zdołali ocalić się ucieczką. Kozacy, mszcząc się na leśniku, zrabowali i spalili dom. Zewaldę zaś zamordowawszy a żonę jego śmiertelnie poraniwszy, Rosjanie ruszyli ku Przetyczy, gdzie zatrzymali się tegoż dnia wieczorem wraz z kompanią piechoty Golicyna, do której należeli.

Tutaj jednak dopędził ich Cihorski i ze świtem dnia 28 lutego zaatakował gęstym ogniem z ukrycia z lasu. Rosjanie, broniący się za stodołami, po półgodzinnej walce, uciekli w nieładzie porzucając na miejscu kilka karabinów, nie zdążywszy zjeść jedzenia, które gotowali. Zabitych mieli ośmiu a kilkunastu rannych, podczas, gdy Cichorski miał tylko trzech rannych. Brak jazdy nie pozwolił oddziałowi ścigać uchodzącego ku Pułtuskowi nieprzyjaciela.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 II 1863
Lokalizacja: Przetycz
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Cihorski
  • Adolf Skarżyński

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (700 osób)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków (40 osób)

Mapa bitew