Dubicze – 11 IV 1863 – (woj. wileńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rudnikami, ruszył Ludwik Narbutt do puszczy nackiej, podczas gdy Rosjanie wysławszy obławę do puszczy rudnickiej, dłuższy czas bezskutecznie szukali tam powstańców. Narbutt myląc zręcznie pościgi ciągle zmieniając pozycje, korzystał z nieatakowania go przez nieprzyjaciela, ćwicząc oddziałek powstańczy. Na wiadomość o rzekomym transporcie rekrutów ze Szczuczyna (do Grodna) szybkim marszem podsunął się Narbutt ku Bersztom i stanął koło Nowego Dworu między Głębokiem a Dubiczami Nowodworskimi. Wysłany oddziałek jazdy ruszył ku Bersztom, gdzie zburzył 10 kwietnia 1863 r. most na Kotrze i wrócił przez Piłownię do obozu.

Tymczasem Timofiejew wyruszywszy dnia 11 kwietnia ku Bersztom z dwoma kompaniami gwardii przybocznej pułku pawłowskiego i pół seciny kozaków, zastawszy most zburzony, mimo to zdołał się szybko przeprawić, kozaków rzucając brodem a piechotę przeprawiając po belkach i ruszył ku Piłowni. Tu dowiedziawszy się, że powstańcy ruszyli lasem ku Dubiczom, puścił się za nimi. Aczkolwiek mając tylko 150 ludzi i w niedogodnej będąc pozycji, tudzież nie mając dokładnych wiadomości o siłach przeciwnika, zmuszony był Narbutt przyjąć walkę. Jednaki ostro napierany przez rosyjskiego dowódcę Timofiejewa, musiał nakazać odwrót, który mu się w zupełności udał. Na przestrzeni prawie sześciu wiorst oddziałek odstępował polem, przy czym stracił tylko jednego zabitego i pięciu rannych. Timofiejew tegoż dnia wrócił do Nowych Dworów.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 11 IV 1863
Lokalizacja: Dubicze
Województwo: wileńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ludwik Narbutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Odział powstańczy (150 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Timofiejew

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Pół seciny kozaków (około 75 żołnierzy)

 

Łącznie około 475 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

21 VII 1863
Łomża

W lasach niedaleko Łomży został napadnięty przez Rosjan, pod dowództwem esauły kozackiego Zawistowskiego, powstańczy oddział złożony z 50 młodych ludzi,…

23 VI 1863
Woronie

W lesie bielińskim, Romulad Traugutt objął znowu dowództwo nad pozostałymi po przegranej pod Horkami ochotnikami. Tutaj połączył się z nim…

8 V 1863
Ignacewo

Stojąc pod Ignacewem, dnia 8 maja 1863 r. o godz. 4.00 z rana dowiedział się Edmund Taczanowski, że Rosjanie opuścili…