Drobin – 12 VIII 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział jazdy Dionizego Cetkowskiego, uwijający się od kilku dni na pograniczu powiatów płockiego i przasnyskiego i ciągle powiększający się, zmęczony ciągłym przebieganiem powiatów, zatrzymał się dla wypoczynku w Drobinie. Wysłanych kilku ludzi na zwiady doniosło, że po drodze z Drobina ku Pucharom nadciąga oddział rosyjski w sile czterech kompanii piechoty, dwóch dział, dwóch szwadronów kawalerii i seciny kozaków. Mając tylko 80 ludzi, Cetkowski nie mógł przyjąć walki.

Uciekać, gdy konie kilkudniowym marszem były zmęczone, także było niełatwe, jednak zimna krew i odwaga dowódcy wybawiła oddział z trudnego położenia. Zaledwie zdążył wydać rozkazy, by obóz pod przykryciem cofnął się do lasu i rozwinął swą awangardę w tyralierkę, już się jazda rosyjska podsunęła na odległość strzału. Cetkowski cofając się powoli, odstrzeliwał się ciągle na otwartym polu. Powolne cofanie się do lasu wprowadziło Rosjan w błąd. Sądzili, że ta drobna garstka chce ich tylko wprowadzić w zasadzkę i dlatego nacierali słabo, wciąż wysyłając podjazdy w stronę lasu, celem zbadania sił powstańczych.

Ten brak energii w działaniu nieprzyjaciela dał oddziałowi możność zyskania na czasie i wtedy właśnie, gdy Rosjanie rozwinęli piechotę w szyku bojowym i zamierzali szturm przypuścić do lasu, powstańcy nagle zniknęli im z oczu. Po tej szczęśliwej rejteradzie oddział Cetkowskiego zwiększył się znacznie i przeszedłszy między Modlinem i Zakroczymiem, zwrócił się do powiatu przasnyskiego, gdzie we wsi Nasierowie zatrzymał się do 20 sierpnia 1863 r. na spoczynek.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 12 VIII 1863
Lokalizacja: Drobin
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Dionizy Cetkowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (80 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Cztery kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony kawalerii (około 300 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie około 850 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

14 IV 1864
Dąbie

Oddziałek powstańczy z kilkunastu ludzi złożony bił się koło Dąbia w powiecie łęczyckim.

22 X 1863
Łążek

Oddział majora Śląskiego, wkroczywszy w Województwo Lubelskie, połączył się z oddziałem generała Aleksandra Waligórskiego. Po pięciu dniach ustawicznych marszów dniem…

10 IV 1863
Broszęcin

Pułkownik Teodor Cieszkowski, mając przy sobie tylko 28 konnych, którzy stanowili zawiązek nowego oddziału, napadnięty został przez  przeszło 500 Rosjan…