Sypyłki – 29 IV 1865 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W początkach marca 1865 r. ukrywał się ksiądz Stanisław Brzóska u sołtysa i kowala zarazem Ksawerego Bielińskiego w Sypyłkach wraz ze swoim adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim. Liczne obławy rosyjskie pod wodzą Zankisowa pozostały bez skutku. Dopiero z powodu denuncjacji wykryto miejsce pobytu księdza-dowódcy.

W dniu 29 kwietnia 1865 r. naczelnik wojenny powiatu stanisławowskiego major von Kremer i żandarm, sztabskapitan Czygrin udali się na czele 10 kozaków i dwóch żandarmów do Sypyłek, gdzie podczas dokonywania rewizji w domu Bielińskiego, przywitani zostali strzałami. Obaj powstańcy drapnęli na dziedziniec a w tej chwili we drzwiach chaty ukazał się ksiądz Brzózka z rewolwerem w ręku a za nim Wilczyński, który nabijał i podawał swemu dowódcy broń.

Ciągle strzelając Brzózka począł biec do lasu, ale nieszczęściem potknął się i upadł. Tu schwycił go wachmistrz żandarmów, a choć Brzózka przytknął mu do czoła pistolet, ten jednak spalił na panewce. W trzy tygodnie później, 24 maja 1865 r. powieszono w Sokołowie ostatnich powstańców podlaskich, księdza Stanisława Brzózkę i Franciszka Wilczyńskiego.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 29 IV 1865
Lokalizacja: Sypyłki
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…