Cierpięta – 17 VIII 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 14 sierpnia 1863 r. oddział Wiktora Dobrosielskiego, naczelnika wojennego powiatu przasnyskiego, znajdując się we wsi Łazach pod Chorzelami, otrzymał wiadomość o nadciągających rosyjskich siłach liczących dwie kompanie piechoty z dwoma działami i 50 kozakami. Aby uniknąć spotkania w otwartym polu z przeważającymi silami nieprzyjacielskimi, oddział wmaszerował w puszczę i zajął pozycję pod wsią Dynak, gdzie pozostał do 16 sierpnia. Rosyjska kolumna przasnyska, połączywszy się w tym czasie z ostrołęcką, liczącą półtorej kompani piechoty i 50 jazdy, zajęły Brodowe Łąki.

Dnia 17 sierpnia o godzinie 7.00 rano dowiedział się Dobrosielski, że nieprzyjaciel idzie w stronę Cierpięt. Oddział znajdował się o milę od Brodowych Łąk. Dowódca postanowił urządzić zasadzkę. W tym celu zajął pozycję na drodze, idącej z Cierpięt do Drążdżewa, gdzie Rosjanie musieli przechodzić. Siły powstańcze wynosiły 163 strzelców, 150 kosynierów i 40 jazdy. Tymczasem Rosjanie rozdzielili się i kolumna ostrołęcka przez Budy-Przysieki szła na Drążdżew, oddział przasnyski zaś w inną stronę. W obawie aby go nie zaskoczono, oddział powstańców cofnął się.

Około godziny 14.00 wracając się na Dynak, powstańcy zostali zaatakowani. Natychmiast I pluton strzelców Lenartowicza dał ognia do Rosjan i rozsypał się w linię tyralierską. Niestety. Reszta sądząc, że to był ogień nieprzyjacielski, zaczęła się mieszać w gęstym lesie, a jazda zaczęła spiesznie uchodzić, mieszając kosynierów. Cofał się więc dowódca na mniej zakrytą pozycję, aby oddział doprowadzić do porządku i wstrzymać uciekających, którzy w nieładzie przeszli Cierpięta, za którymi 1000 kroków oddział sformował się na nowo.

Rosjanie zajęli Cierpięta i zaczęli otaczać oddział jazdą, która zachodziła z lewego boku. Ten atak odparła kawaleria. W tej chwili rozstawieni strzelcy Różyckiego rozpoczęli ponownie na linii tyralierskiej rzęsisty ogień, ale spłoszonych raz kosynierów nie można było uporządkować i do boju popro­wadzić. Dowódca nakazał więc odwrót, który uskuteczniono pod osłoną strzelców Różyckiego. O godzinie 19.00 stanął oddział w Ziomku o pół mili od nieprzyjaciela, który zaniechał pogoni. Od Ziomka spiesznym marszem ruszono do Brodowych Łąk. Zmęczenie było ogromne, natomiast straty w boju małe: pięciu zabitych i kilku rannych, jednak wielu uciekinierów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 17 VIII 1863
Lokalizacja: Cierpięty
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Wiktor Dobrosielski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział strzelców (163 powstańców)
  • Oddział kosynierów (150 powstańców)
  • Oddział jazdy (40 powstańców)

 

Łącznie 353 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Kompanie piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział jazdy

 

Łącznie ponad 200 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

28 IV 1864
Rachów

Niedobitki oddziałów powstańczych usiłujące zebrać się w okolicy Rachowa, otoczone przez rosyjskie kolumny wysłane z Zaklikowa i Zawichostu, zostały przez…

16 V 1863
Ułów

Oddział rawski pod dowództwem majora Jana Jaworskiego ("Drewnowski"), stojący obozem niedaleko Nowego Miasta, został zawiadomiony 15 maja 1863 r. o…

11 VI 1863
Żelechów

Po nieszczęśliwej bitwie pod Korytnicą Marcin Borelowski ("Lelwel") wszedł do Żelechowa, gdzie pozostał na noc. Borelowski prócz swego oddziału miał…