Bratoszowiec – 21 XII 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po kilku tygodniowym organizowaniu się, pułkownik Lucjan Dąbrowski w nocy 21 grudnia 1863 r. przeszedł kordon pod Kochanymi, z oddziałem liczącym 78 piechoty i 11 jazdy. W tym oddziale znajdowało się niemało oficerów, takich jak kapitan Antoni Drążkiewicz, Konstanty Pióro, major Babski, Grzymała i inni.

Poprzedzali ten oddziałek Kajetan Cieszkowski z eskortą i Karolem Krysińskim w sile 12 koni. Z Janowa i z Zaklikowa wysłano równocześnie dwie kolumny rosyjskie przeciw Dąbrowskiemu. Ten, doszedłszy w okolice Polichny, uważał za stosowne cofnąć się, mając już tylko ową garstkę jazdy i 50 piechoty, gdyż reszta zdążyła uciec, nim jeszcze nieprzyjaciel się zbliżył.

Gdy oddział dotarł z powrotem w pobliże Bratoszowca, naprzeciw Kochan, skąd wyszedł, silny patrol kozacki zaatakował powstańców, którzy nie stawiając znacznego oporu, bo tylko sześciu broniło się, uciekli na terytorium austriackie.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 XII 1863
Lokalizacja: Bratoszowiec
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Lucjan Dąbrowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
  • Oddział piechoty (50 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków

Mapa bitew

Zobacz także

12 XI 1863
Dobejki

Oddział Pawła Czerwińskiego („Sawa”) zniósł 12 listopada 1863 r. posterunek rosyjski w Dobejkach, wobec czego wysłali tam Rosjanie oddział kozaków…

25 XI 1863
Opatów

Dowiedziawszy się 20 listopada 1863 r., że Rosjanie w znacznych siłach wystąpili z Radomia i Opatowa w okolice lasów iłżeckich,…

24 V 1863
Sobolew

W różnych punktach Województwa Lubelskiego poczęły się tworzyć pod koniec kwietnia 1863 r. nowe oddziały powstańcze. W okolicach Sielca, koło…