Borówno – 28 VIII 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddziały trzech powiatów Województwa Kaliskiego pod dowództwem pułkownika Franciszka Kopernickiego, połączywszy się ostatecznie w Rząśni w ogólnej liczbie 260 strzelców i 142 kosynierów, zeszły się tutaj z idącymi od Sędziejowic na Częstochowę I. i II. pułkiem ułanów, w sile 640 koni Edmunda Taczanowskiego. Połączone siły pomaszerowały wspólnie dnia 28 sierpnia 1863 r. do Borówna. Pierwszy pułk ułanów idąc z Edmundem Taczanowskim o dwie godziny marszu przed resztą oddziału, wszedł pierwszy do Borówna, gdzie zastał 40 kozaków, którym wskutek niedbałego ataku pozwolono ujść do Częstochowy z tylko jednym zabitym i jednym rannym.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 VIII 1863
Lokalizacja: Borówno
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Franciszek Kopernicki

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział strzelców (260 powstańców)
  • Oddział kosynierów (142 powstańców)
  • Oddział jazdy (640 powstańców)

 

Łącznie około 942 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków (40 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

24 VI 1863
Szumma

Na błotach między Daciszkami a Korkuniatami niedaleko Szummy, rosyjski pułkownik Własow z dwoma kompaniami pawłowskiego i kompanią staroingermanlandzkiego pułku, tudzież…

24 IV 1863
Michałów

Oddział Andrzeja Łopackiego, dowodzony przez Markowskiego, wraz z kawaleria Tomasza Stamirowskiego, wysłany przez Dionizego Czachowskiego ku Wierzbnikowi, gdzie się miał…

24 IX 1863
Konstantynów

Połączone oddziały braci Bogusława i Juliana Ejtminowiczów i Antoniego Barancewicza, przeszedłszy pod Mielnikiem rzekę Bug, posunęły się pod Konstantynów. Ponieważ…