Michałów – 24 IV 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział Andrzeja Łopackiego, dowodzony przez Markowskiego, wraz z kawaleria Tomasza Stamirowskiego, wysłany przez Dionizego Czachowskiego ku Wierzbnikowi, gdzie się miał znowu połączyć z Czachowskim, zaatakowany został z tyłu przez dragonów pod Michałowicami. Markowski odparł atak i zmusił Rosjan do cofnięcia się, zwłaszcza, gdy reszta oddziału Czachowskiego zagroziła tyłom Rosjan.

W czasie tej utarczki kawaleria znowu uciekła, aby zebrać się w miejscu wskazanym przez poprzedniego swego dowódcę. W czasie dalszych marszów dnia 25 kwietnia 1863 r. połączył się z Czachowskim - Władysław Turkietty ze szczątkami swego oddziału, gdyż reszta poszła pod komendę Władysława Kononowicza i Józefa Jankowskiego. Następnego dnia spotkał się Czachowski z Jankowskim. Jednak tego dnia zaraz ruszył Jankowski w lasy myślenickie.  W międzyczasie Czachowski wypoczął w Puławach opuszczonych przez Rosjan. W dalszym marszu zatrzymując się w Zwoleniu, Lipsku, Tarłowie i Ożarowie, stanął dnia 3 maja niedaleko Boryi.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 IV 1863
Lokalizacja: Michałów
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Dionizy Czachowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk powstańczych

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział dragonów

Mapa bitew

Zobacz także

9 III 1864
Wygnance

Pod Wygnańcami oddziałek powstańczy liczący około 60 ludzi został rozbity przez Rosjan dowodzonych przez junkra Karłaszowa. W starciu tym miało…

18 XII 1863
Potok

Na wiadomość, że część oddziałów powstańczych spod Bodziechowa rzuciła się na Tarłów, wysłano w tę stronę dwa oddziały kozaków z…

4 XI 1863
Bojanówka

Z rozkazu Tomasza Wierzbickiego, dowodzący częścią jego kawalerii, rotmistrz Ludwik hrabia Mycielski, na czele garstki kawalerii urządzając rekonesans, natknął się…