Wystawa „Powstali 1863-64” w Wilnie

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 25 kwietnia do 19 maja będzie można oglądać w Wilnie.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

Ekspozycja w litewskiej, polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.

Wystawie, w dniach 25-26 kwietnia, będzie towarzyszyć strefa edukacyjna z atrakcjami dla dzieci i młodzieży, w której uczestnicy zostaną zaproszeni do stworzenia kolarzy historycznych, czy udziału w quizach o Powstaniu Styczniowym.

Bezpłatne materiały edukacyjne do pobrania można znaleźć w zakładce EDUKACJA.

 

Współorganizatorami wystawy w Wilnie są Muzeum Historii Polski, Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie oraz Muzeum Narodowe - Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

 

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy 25 kwietnia o godzinie 17:00, na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, pl. Katedros 4, Wilno

 

Wystawa czynna w dniach 25 kwietnia – 19 maja 2024 r. w godzinach pracy Muzeum:

wtorek, środa, piątek, sobota: 10:00 – 18:00

czwartek: 10:00 – 20:00

niedziela: 10:00 – 16:00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne.

 

Dziedziniec Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, wstęp wolny

 

 

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk

Projekt graficzny: Marta Maria Madej

Organizator: Muzeum Historii Polski.

Współorganizatorzy: Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Narodowe - Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Bank Pekao S.A.

Patroni medialni: TVP Wilno, Kurier Wileński, Magazyn „Kurier Wileński”, Radio „Znad Wilii”, LRT, Lietuvos rytas, lrytas.lt, JCDecaux, Legendos

 

Zobacz także

11 XI 2024

Powstanie Styczniowe (1863–1864) było najdłuższym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej, w który zaangażowali się przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa polskiego. To…

16 XI 2024

Data: 16.11.2024  - godz. 18.00 Miejsce: Dom Kultury „Papiernik” w Kluczach, ul. Rudnicka 2a, 32-310 Klucze Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w…

11 XI 2024

Data: 11.11.2024 r. Miejsce: Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku, ul. Żeromskiego 18, 05-070 Sulejówek Organizator: Miejski Dom…