Powstanie Styczniowe (1863–1864) było najdłuższym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej, w który zaangażowali się przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa polskiego. To wydarzenie odcisnęło swoje piętno nie tylko na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, ale także spowodowało głęboki przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych. Powstanie wywarło decydujący wpływ na kształtowanie nowoczesnego społeczeństwa polskiego, stając się fundamentem kolejnych pokoleń w walce o niepodległość.
Z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego w całej Polsce zorganizowano liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów i przypominające znaczenie tego ważnego dla historii naszego kraju zrywu niepodległościowego. Jednym z takich symbolicznych działań była akcja „Światełko Wolności”, w której uczestniczyły instytucje kultury, szkoły, stowarzyszenia oraz lokalne społeczności. W blisko 50 miejscowościach zapłonęły lampiony na znak pamięci i hołdu dla tych, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolność, równość i niepodległość.
W akcję włączyły się m.in.: Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Styczniowe 1863, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patria” z Buska-Zdroju, Klub Historyczny 1863.pl z Pierzchnicy, Muzeum Powstania Styczniowego 1863-1864, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące w Piszu, Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Fundacja Leszczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach, Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, Centrum Kultury w Bodzentynie oraz 19 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” i 27 Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” z Gościeradowa.
Akcja „Światełko Wolności” była wyjątkową okazją do wspólnego uczczenia pamięci Powstańców Styczniowych, zainicjowania działań edukacyjnych oraz wyrażenia narodowej jedności. Dzięki zaangażowaniu tak wielu podmiotów i osób prywatnych, akcja miała charakter ogólnopolski, angażując nie tylko instytucje i grupy rekonstrukcyjne, ale również społeczności lokalne i młodzież. Wydarzenia te, choć miały różnorodny charakter, miały wspólny cel – przypomnienie o wartościach, które towarzyszyły walce o niepodległość w 1863 roku, oraz przekazanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów.
Światełko Wolności – podsumowanie akcji