Filmowy weekend w Muzeum Historii Polski. „Powstaniec 1863”, „Szwadron”, „Wierna rzeka”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.

Filmowy weekend
z Powstaniem Styczniowym

 

Zapraszamy do naszego muzealnego kina na tematyczne przeglądy filmowe. Jeden weekend każdego miesiąca będzie dedykowany wybranemu wydarzeniu, zjawisku czy postaci historycznej i filmom, które o nich opowiadają. Zobaczycie u nas nowe, głośne polskie i zagraniczne produkcje, jak i starsze filmy, czasem niesłusznie zapomniane. Będzie to także okazja, aby spotkać się z ekspertami, twórcami, filmoznawcami i podyskutować o historii i o tym, jak jest pokazywana w kinie. Pierwszy weekend będzie poświęcony Powstaniu Styczniowemu! Do zobaczenia!

 

27 stycznia
Godz. 16.00 Spotkanie o powstaniu styczniowym w kinie

 

Jak powstanie styczniowe było i jest pokazywane w kinie? Czego dowiemy się o nim z filmów, które powstały? W rozmowie weźmie udział reżyser filmu „Powstaniec 1863” Tadeusz Syka, Olgierd Łukaszewicz, który zagrał w aż dwóch filmach o powstaniu - najnowszej produkcji z 2024 i „Wiernej rzece” z roku 1983 oraz historyk Wojciech Kalwat. Rozmowę poprowadzi filmoznawca Łukasz Jasina.

 

Godz. 17.00 „Powstaniec 1863” (fab. 2024, 110’) Reż. Tadeusz Syka

Pierwsza od trzech dekad polska produkcja fabularna o powstaniu styczniowym. Tytułowy powstaniec, ks. Stanisław Brzóska, w wyniku splotu wydarzeń staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem, zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego „Katem Podlasia”, kilkukrotnie umyka śmierci. W roli głównej Sebastian Fabijański, w filmie zobaczymy także Cezarego Pazurę, Olgierda Łukaszewicza, Karolinę Szymczak, Ewę Szykulską.

 

28 stycznia
Godz. 16.00 „Szwadron” (fab. 1992, 97') Reż. Juliusz Machulski

Wstęp do filmu: Łukasz Jasina

 

Bohaterem filmu jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny baron Fiodor Jeremin (Radosław Pazura), ochotnik szwadronu dragonów. Gdy wybucha powstanie, Jeremin zgłasza się do oddziału wysłanego do jego stłumienia – chce zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. Wydaje mu się, że Polacy pokonani zostaną z łatwością, a on bez większego wysiłku zdobędzie ordery, łupy i sławę bohatera. W szwadronie służy również rotmistrz Dobrowolski (Janusz Gajos), Polak. Właśnie on wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności. Film uznawany za jedną z najlepszych do tej pory, produkcji o powstaniu styczniowym.

 

Godz. 18.00 „Wierna rzeka” (fab. 1983, 137') Reż. Tadeusz Chmielewski

Wstęp do filmu: Łukasz Jasina

Powstanie Styczniowe. Z pobojowiska wyczołguje się ciężko ranny książę Józef Odrowąż (Olgierd Łukaszewicz). Przegnany przez chłopów znajduje schronienie w zrujnowanym dworku, w którym żyje młoda szlachcianka Salomea Brynicka (Małgorzata Pieczyńska), córka rządcy majątku, również powstańca. Dziewczyną opiekuje się stary sługa Szczepan. Między młodymi rodzi się uczucie. Zatrzymana przez cenzurę lat osiemdziesiątych znakomita adaptacja powieści Stefana Żeromskiego.

 

 

 

 

 

Zobacz także

16 X 2024

W dniach 16-17 października odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Powstanie styczniowe 1863-1864. Losy uczestników-dziedzictwo-pamięć”.   Organizatorem konferencji jest Muzeum Józefa…

15 X 2024

Należycie do grupy rekonstrukcji historycznej, jesteście członkami stowarzyszenia pielęgnującego wiedzę o Powstaniu Styczniowym, a może w Waszym miejscu zamieszkania znajdują…

28 IX 2024

W sobotę 28 września po raz kolejny w Parku Edukacyjnym Muzeum Historii Polski odbędzie się piknik z historią w tle.…