„Wawer wino pije i Moskali bije”. Pierwsze starcie oddziału Konstantego Ramotowskiego

Podziel się w social media!

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
26 III 1863

„Drugim dowódcą, który miał się teraz odznaczyć jako wybitny partyzant, był Konstanty Ramotowski (Wawer), [...] posłany w bezczynne dotąd woj. augustowskie śmiałym marszem, posiłkując się podwodami i niszcząc za sobą mosty, wymknął się kilku nieprzyjacielskim obławom i przedostawszy się poza Narew i Biebrzę, zapadł w lasach sztabińskich, aby dać swym ludziom odpoczynek” – pisał prof. Stefan Kieniewicz w monografii Powstania Styczniowego. Ramotowski był weteranem Powstania Listopadowego, które ukończył w randze podporucznika. Przydomek wziął od bitwy pod Wawrem, w czasie której został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu wyemigrował do Francji. Do Polski wrócił na wieść o przygotowywaniu kolejnej insurekcji. Początkowo dołączył do partii Władysława Cichorskiego „Zameczka”, w marcu otrzymał rozkaz sformowania własnego oddziału w swoich rodzinnych stronach. „Powoli ściągali doń rozbitki Padlewskiego i innych, tak iż pod koniec marca miał Wawer pod swoją komendą 200 ludzi, podzielonych na 2 kompanie piesze i 10 jazdy” – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. Pod koniec marca zagrożony przez wojska carskiej ruszył w stronę augustowskiego. „Moskale nieustannie byli mu na piętach, tak że gdy doszedł do Nowogrodu, już się ukazali kozacy. Celem uzyskania chwilowego odpoczynku spalił Wawer most na Narwi” – pisał Zieliński. Właśnie w okolicach Nowogrodu doszło do strzelaniny. „Wawer” kilkakrotnie jednak zmylił pogoń.

Ponoć poza umiejętnościami dowódczymi był też znany ze słabości do biesiadowania. Podobno ułożono o nim przyśpiewkę: „Wawer zawsze wino pije/ Wawer zawsze wino pije/ I Moskali dobrze bije/ I Moskali dobrze bije/ A jak Wawer wino wypił/ A jak Wawer wino wypił/ To Moskali tysiąc wybił/ To Moskali tysiąc wybił”.

Do poważnego wygranego starcia jego ugrupowania doszło 31 marca już w Augustowskiem, we wsi Białoszewo. Rosjanie rozbili jego oddział w lipcu. W sierpniu Ramotowski ponownie utworzył powstańczą partię, ale we wrześniu znów został pokonany. Po tym „Wawer” przekroczył granicę pruską, a w grudniu wrócił do Francji.

fot. Władysław Cichorski; wikimedia commons

Zobacz także

24 XI 1864

Był jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w barwnym świecie malarzy impresjonistów i postimpresjonistów W przeciwieństwie do większości z nich pochodził…

22 XI 1864

Dla Warszawiaków to musiało być niezwykłe ważne wydarzenie. Dla carskich władz niezwykła okazja propagandowa. „Utworzenie stałej i zapewnionej komunikacji z…

21 XI 1864

Na tę uroczystość Pan młody osobiście zaprojektował suknie dla swojej narzeczonej. „Był to rodzaj kontusza z rozciętymi na wyloty rękawami,…