Specjalnie sprowadzili go na miejsce bitwy. Egzekucja kpt. Antoniego Wolskiego

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
15 VI 1864

O jego śmierci na Kurpiach śpiewano nawet piosenkę. „Oj, pod Gontarzami/Była bójka noc całą/ A powstańcy odeszli/Jak im prochu nie stało/ Oj leży tam pułkownik /W boru pod drzewami/ Co zginął od Moskali/ Zabity kulami/ Oj módlmy się za niego/Pułkownika Wolskiego”. Do starcia doszło 14 kwietnia. Wolski kierował dwoma kompaniami nowo zawiązanego III korpusu wojsk narodowych. Wraz z dwoma innymi oficerami zaatakował Rosjan. „Niespodziewany a rezolutny atak sprawił, że moskale w popłochu opuścili wieś, ale przeważając liczbą, przebili się przez kompanię Bugielskiego i zrejterowali do pobliskiego lasu ścigani przez Wolskiego i Kazigrodzkiego, straciwszy 6 zabitych i 2 ciężko ranionych. Ponadto zdobyli powstańcy 8 sztucerów, 2 konie i nieco bagaży. Powstańców poległo 2, zaś 7 było rannych” – pisał Stanisław Zieliński w „Bitwach i potyczkach”. W kolejnych dniach oddział Wolskiego został rozbity, a „Miecz” przekroczył granicę pruską. Po raz drugi już w czasie powstania. Wcześniej po kilku miesiącach przeszedł do Prus na kwatery zimowe. Tym razem Prusacy go aresztowali. Został uwięziony w Jansborgu, a w czerwcu przekazano go do komory celnej w Wincencie, gdzie przejęli go Rosjanie. Sąd wojenny wydał wyrok śmierci, a Wolskiego przewieziono na miejsce przegranej przez wojska carskie potyczki w Gontarzach. Ponoć Wolskiemu nakazano zdjąć wierzchnie ubranie, które polecił sprzedać, a pieniądze rozdać ubogim. Skazanego, ubranego w białą koszulę z kapturem, usadzono następnie na stołku. Jej rękawy przywiązano do kołka wbitego w ziemię. Wyrok przeczytał major Nasielski – major w służbie rosyjskiej. Salwę oddał pluton złożony z 12 żołnierzy. Ciało zakopane został na miejscu egzekucji. Wolski miał zapewne 27 lat.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…