Śmiała akcja i błyskotliwe zwycięstwo. Bitwa pod Kadyszem

Podziel się w social media!

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
21 V 1863

Pułkownik Józef Ramotowski „Wawer” musiał mocno zaleźć za skórę Rosjanom, skoro w Augustowskiem wysłano przeciwko niemu aż siedem rot (ok. tysiąc żołnierzy) piechoty, a do tego oddziały kozaków i żołnierzy konnej straży granicznej. Polscy powstańcy nie pozostali bierni. Dwa oddziały obsadziły mosty na kanale i Czarnej Hańczy. „Dwukrotną szarżę opłacili huzarzy stratą oficera i kilku szeregowych i cofnęli się, lecz równocześnie łańcuch tyralierów, uderzając na środek pozycyi powstańczej, zmusił kosynierów do ustąpienia ku lewemu skrzydłu” – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. Główne siły musiały się wycofać i oczekiwać posiłków. „Wawer” zdążył na czas, głównie z powodu błyskawicznie podjętej decyzji. „Zawiadomiony o zamiarze […] stawienia czoła nieprzyjacielowi, forsownym marszem przeszedł kanał i Czarną Hańczę i zatrzymał się dla wypoczynku strudzonego 18-to godzinnym marszem żołnierza. Lecz zaatakowany o godzinie 7. z rana przez rotę piechoty i oddział kozaków (?) po kilkuminutowej utarczce zmusił ich do cofnięcia się ku Kadyszowi”. Następnie zastawił na Rosjan zasadzkę. „Podjazd konnicy zwabił nieprzyjaciela na rozwiniętych szybko przez Wawra w lesie tyralierów i rozpoczęła się nowa walka ogniowa […]. Bój taki, mało szkodliwy dla powstańców, ukrytych za sosnami, trwał 1 i 1/2 godziny, gdy zaś moskale chwiać się poczęli, wtedy kosynierzy […] rzucili się na chwiejące się szeregi moskiewskie i zmusili je do bezładnej ucieczki”. Rosjanie mieli stracić ok. 120 zabitych, powstańców poległo kilkunastu. Polacy zdobyli natomiast tabor oraz trzysta karabinów. Po zwycięstwie Ramotowski wycofał się do Puszczy Augustowskiej.

Zobacz także

24 XI 1864

Był jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w barwnym świecie malarzy impresjonistów i postimpresjonistów W przeciwieństwie do większości z nich pochodził…

22 XI 1864

Dla Warszawiaków to musiało być niezwykłe ważne wydarzenie. Dla carskich władz niezwykła okazja propagandowa. „Utworzenie stałej i zapewnionej komunikacji z…

21 XI 1864

Na tę uroczystość Pan młody osobiście zaprojektował suknie dla swojej narzeczonej. „Był to rodzaj kontusza z rozciętymi na wyloty rękawami,…