Rusyfikacja Litwy. Dekret Murawiewa o usunięciu Polaków z policji

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Łukasz Starowieyski
21 VII 1864

„Pora już Rosji i wszystkim Rosjanom przekonać się do tego, że z polskim porządkiem nie można i

nie powinno zawierać się przymierza, gdyż bunt powinien na zawsze zginąć, a pokoju z nim być nie może; humanitaryzm i ustępstwa w tym przypadku to przestępstwa wobec Rosji. Oto moje przekonania, wyniesione z doświadczenia nabytego z przebiegu 40-letniego dogłębnego poznawania Kraju Północno-Zachodniego” – pisał Michaił Murawiew w raporcie do cara. Generał gubernator wileński, który przybył na Litwę w maju 1863 r. z zadaniem zdławienia powstania i „uporządkowania” sytuacji ostro zabrał się do roboty. Wprowadził rządy terroru i depolonizacji. Na Litwę ściągnął rzesze rosyjskich urzędników. „Na niższych szczeblach administracji Murawjow gruntowną wymianę kadr oraz systematyczne zwalnianie z urzędów prowadził pod pretekstem walki z ‘opolaczeniem administracji’, słabymi efektami prac, uleganiem polskim wpływom oraz

niewłaściwym pojmowania rosyjskich interesów państwowych” – pisał Stanisław Wiech, w artykule „Polityka kadrowa wileńskich generałów-gubernatorów w latach 60-tych XIX wieku”. Pierwsze „oczyszczające” administracje ukazy wydał już w czerwcu 1863 r., gdy zakazał polskiej szlachcie pełnienia jakichkolwiek funkcji w gminach wiejskich. Dzień później nakazał zwolnienie wszystkich Polaków z urządów gminnych pisarzy. Kolejnymi działaniami było m.in. rugowanie języka polskiego z urzędów. Murawiew nakazał, by wszelkie dokumenty były wytwarzane wyłącznie w języku rosyjskim, podobnie rzecz się miała z urzędową korespondencją. Zakazano też używania języka polskiego w pracy urzędów. Za jego użycie groziła kara 25 rubli. Pismo z 21 lipca na pozór nie miało aż tak restrykcyjnego charakteru. „Widząc z przedstawionego mi spisu, tak zaczyna Murawiew, że w skład miejskich i powiatowych urzędów policyjnych powierzonej Panu gubernii, wchodzą urzędnicy pochodzenia polskiego i rzymsko-katolickiego wyznania, upraszam Pana o zakomunikowanie mi swych wniosków, czy rzeczeni urzędnicy są na tyle lojalni, by ich można na dalszy czas zostawić na ich posadach z korzyścią dla interesów rządu; i którego z tych urzędników uważasz Pan za stosowne zastąpić osobą pochodzenia rosyjskiego?” – przytaczał treść ukazu Walery Przyborowski, powstaniec i kronikarz zrywu. W praktyce jednak jak dodaje Przyborowski oznaczało to zwolnienie niemal wszystkich Polaków z urzędów policyjnych. Murawiew pełnił funkcję generał-gubernatora do 1865 r.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…