Przyszły święty wyrusza na zsyłkę na Syberię. Rafał Kalinowski wywieziony z Wilna

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Łukasz Starowieyski
11 VII 1864

Był 11 lipca, gdy Rafał Kalinowski rozpoczął swoją drogę na Sybir. Przyszły duchowny i święty kościoła katolickiego początkowo za udział w powstaniu skazany został na karę śmierci. Jednak dzięki staraniom rodziny wyrok zmieniono na 10 lat katorgi. Kalinowski urodził się w 1835 r. Pochodził z rodziny szlacheckiej. W 1850 r. ukończył ze złotym medalem Instytut Szlachecki w Wilnie. Studiował najpierw Instytucie Agronomicznym w Hory-Horkach, a później w Głównej Szkole Inżynieryjnej w Petersburgu. W 1855 r. wstąpił do Akademii Inżynierii Wojskowej. W czasie wojny krymskiej nadzorował budowę umocnień u ujścia Newy w Kronsztadzie. Studia ukończył w 1857 r. i otrzymał stopień porucznika. Wówczas już należał do Kółka Polskich Oficerów, założonego przez Zygmunta Sierakowskiego. Jak pisał był w nim „bardziej słuchaczem aniżeli czynnym uczestnikiem”. W 1859 r. otrzymał przydział do Petersburskiej Komendy Inżynieryjnej. Wziął udział w ekspedycji projektującej linię kolejową z Odessa-Kijów-Kursk. Później zajmował się fortyfikacjami w Brześciu Litewskim. W 1862 r. zyskał awans na sztabskapitana. Był krytycznie nastawiony do idei powstania, nie brał nawet udziału w manifestacjach. Jednak po wybuchu zrywu podał się do dymisji, nie chcąc walczyć przeciw powstańcom. Dymisję otrzymał w maju. Wówczas oddał się do dyspozycji Rządu Narodowego i został wyznaczony naczelnikiem Wydziału Wojny przy Wydziale Wykonawczym na Litwie. W walkach uczestniczyli już wtedy jego trzej bracia. Sam Kalinowski nie walczył, za to organizował siły zbrojne, dokonywał inspekcji i podpisywał nominacje. Aresztowany został pod koniec marca, a w maju stanął przed sądem wojennym. Na Syberię dotarł wiosną 1865 r. Pracował w warzelni soli w Usolji. Karę stopniowo mu zmniejszano. W 1874 r. został wrócił do Wilna. Później został wychowawcą księcia Augusta Czartoryskiego (późniejszego błogosławionego). Już w czasie zrywu przeżył odrodzenie duchowe, po wieloletniej przerwie przystąpił do spowiedzi i komunii, zaczął codziennie uczęszczać na msze. Na Syberii rozważał wstąpienie w stan duchowny, uczył też dzieci katechezy. W 1877 r. wstąpił w Linzu wstąpił do zgromadzenia karmelitów bosych. Śluby wieczyste złożył po 4 latach, a po kolejnym roku został wyświęcony na kapłana. Był najpierw zakonnikiem, a później przeorem klasztoru w Czernej, pod Krakowem. Zajmował się wychowaniem kleryków, stał się też słynnym spowiednikiem. Pisał również prace teologiczne. Później został przeorem założonego przez siebie klasztoru w Wadowicach. Zmarł w 1907 r. w opinii świętości. Został kanonizowany w 1991 r.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…