Przeszukiwali klasztor ponad 20 razy. Aresztowanie ojca Maksymiliana Tarejwo

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
27 VI 1864

Bardzo długo i wytrwale szukali Rosjanie ojca Maksymiliana Tarejwo, legendarnego już w okolicy kapelana oddziałów powstańczych. Tarejwo urodził się w Prenach w obwodzie Kowieńskim w 1832 r. Jako dorosły przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował w handlu korzennym. W 1854 r. wstąpił do zakonu kapucynów, 6 lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Początkowo pracował w Warszawie, gdzie wygłaszał popularne kazania patriotyczne. Był też kapelanem więźniów w Cytadeli Warszawskiej i modlińskiej. Za przemycanie prasy zagranicznej dla więźniów został przeniesiony do opactwa w Lądzie, w pobliżu granicy z Prusami. W czasie powstania służył w oddziałach m.in. Kazimierza Mielęckiego i Edmunda Taczanowskiego. 8 maja został ciężko ranny. Po wyleczeniu nadal działał – koordynował działania kurierskie i przemytnicze (w tym przemyt broni). Rosjanie zagięli parol na zakonnika znanego jako ojciec Maks, a także pod pseudonimami „Dąb”, „Piorunek” lub „Piorun”. Tylko w marcu i w kwietniu przeprowadzili 24 rewizje w ciągu 28 dni. Niemal codziennie carscy żołnierze wchodzili wówczas na teren klasztoru w Lądzie i … odchodzili z kwitkiem. Nasyłali też szpiegów. Udało się dopiero w czerwcu. Prawdopodobnie na skutek zdrady kościelnego, który ujawnił wejście do kryjówki ukryte w zakrystii. W nocy z 27 na 28 maja pod klasztor podjechało ok. 30 żołnierzy. Zakonnik zakuty w kajdany przy dźwiękach bębnów został oprowadzony po mieście. Następnie na wozie przewieziono go do Konina. Carskie władze oskarżyły go, że „jechał konno na czele bandy Taczanowskiego, z krzyżem w ręku, który świętokradzko zamieniał na godło powstania”. Oskarżono go też m.in. o mordowanie niemieckich osadników. Zatrzymano też pozostałych zakonników. Ojciec Tarejno został skazany na śmierć i powieszony 19 lipca. Część mnichów zesłano na Syberię.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…