Później szkolił armię sułtana Sumatry. Nocne zwycięstwo Ludwika Michalskiego

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
19 IV 1863

Michalski dowodził oddziałem w zastępstwie, gdy podczas nocnego marszu w pobliżu Wąchocka spotkał się z „kolumną moskiewską trzy razy liczniejszą”. Nie stracił jednak głowy. „Ogień moskiewski wśród ciemnej nocy oświecił powstańcom drogę i ukazał, z ilu mają do czynienia. Strzelcy na komendę Michalskiego rzucili się przez płoty wioski i za chałupami biegnąc, zza budynków zaczęli celnymi strzałami razić ściśniętą kolumnę nieprzyjacielską” – opisywał przebieg bitwy pod Grzybową Górą Stanisław Zieliński, autor Bitew i potyczek 1863–1864. Następnie Michalski sam poprowadził atak kosynierów. „Z atakującego widząc się atakowanym, do tego z trzech stron masakrowany kosami, nieprzyjaciel zaczął się spiesznie cofać. Gdy zaś dowodzący podpułkownik padł raniony, cofanie to zamieniło się w bezładną ucieczkę do Radomia” – kontynuował Zieliński. Polacy zebrali broń, a dowódca zgodnie z planem dołączył do partii Dionizego Czachowskiego.

Michalski w rzeczywistości nazywał się Ludwik Matyasek, pochodził z rodziny nauczycielskiej. Szybko osierocony, nie dokończył edukacji w szkole średniej, później służył w armii austriackiej, z której zdezerterował po rozpoczęciu powstania. Dosłużył się stopnia majora. Po rozbiciu jego oddziału zbiegł do Szwajcarii. Tam dzięki pomocy komitetu wspierającego powstańców ukończył studia inżynierskie. Działał też w organizacjach emigracyjnych. Korzystając z pomocy szwajcarskiego przyjaciela, Michalski wyjechał na Sumatrę, gdzie na polecenie sułtana organizował mu korpus gwardii na wzór europejski. Na indonezyjskiej wyspie założył plantacje tytoniu (nazwał ją Polonia – obecnie na części terenu dawnej plantacji znajduje się lotnisko Polonia International Airport) i dorobił się dużego majątku. Do Szwajcarii wrócił w latach siedemdziesiątych i ponownie zaczął się udzielać w komitetach polonijnych. Był współzałożycielem Ligi Polskiej, ugrupowania liberalno-demokratycznego, które za cel stawiało sobie odbudowę niepodległej Polski i stało się matecznikiem Ligi Narodowej – partii narodowej demokracji. Michalski zmarł w Szwajcarii w 1888 roku. Miał 51 lat.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…