Nowe oddziały w lubelskim. Bitwa pod Sobolewem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
24 V 1863

Pod koniec kwietnia w województwie lubelskim powstanie zdawało się rozgorzeć nowym ogniem. W różnych miejscach województwa zaczęły się formować nowe oddziały. Nie uszło to uwadze Rosjan, którzy przeciw jednej z najsilniejszych partii, organizowanej przez mjr. Zygmunta Koskowskiego, wysłali kolumnę liczącą ok. siedmiuset żołnierzy i cztery działa. Powstańczy dowódca, były oficer wojsk carskich na Kaukazie, mając pod rozkazami ledwie nieco ponad trzystu ludzi, nawiązał kontakt ze znajdującym się w pobliżu oddziałem kpt. Krysińskiego, który liczył czterysta osób. Powstańcy wciągnęli Rosjan w pułapkę. „Koskowski, nie czując się dość silnym do samodzielnego odparcia nieprzyjaciela – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864 – zaczął się cofać powoli ku Sobolewowi i naprowadził w ten sposób moskali pod strzelców Krysińskiego, którzy przyjęli ich rzęsistym ogniem i zmusili do cofania się”. W decydującym momencie bitwy zawiedli jednak ukryci z boku kosynierzy, którzy „nie uderzyli na uciekających, a atakiem swym mogli dopełnić porażki”. Rosjanie zyskali czas na reorganizację. „Ośmieleni tem moskale wysunęli naprzód działa i rażąc kartaczowym ogniem, tak silnie natarli na strzelców Krysińskiego, że tenże, nie chcąc narazić oddziału na dotkliwsze straty, zaczął ustępować odstrzeliwając się”. Bitwa trwała do czwartej po południu, poległo w niej 57 powstańców, „Nieprzyjaciel pochował swoich w 4 dołach, a było ich przeszło 100, według zeznań jeńca, w tem 4 oficerów”. Później Koskowski połączył się z oddziałem przybywającego właśnie w lubelskiem Marcina Borelowskiego, „Lelewela”.

Zobacz także

13 X 1864

To była niezwykle głośna ucieczka. Choć nie miała nic wspólnego z udziałem w powstaniu, czy kwestiami politycznymi. „Uciekł z Warszawy…

12 X 1864

Było ich ledwie 42 – tak o ostatnim oddziale powstańczym na Żmudzi pisał Stanisław Zieliński, autor „Bitew i potyczek 1863-1864”.…

09 X 1864

Gdyby nie on przebieg granicy Polski i Niemiec na Śląsku niemal na pewno byłby inny. „My Niemcy, nie mamy czego…