Napisał „Szkarłatną literę”. Umiera Nathaniel Hawthorne, słynny amerykański pisarz

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
19 V 1864

„Tam w odosobnieniu i z dala od ludzi Ręka czarodzieja jest zimna/ która przy najwyższej prędkości wypuściło pióro/ I zostawił historię w połowie opowiedzianą” – napisał poeta Henry Wadsworth Longfellow, po jego śmierci. Nathaniel Hawthorne zmarł nagle w czasie podróży przez Góry Białe w stanie New Hampshire. Z drugiej strony musiał zdawać sobie sprawę z bliskości śmierci – miał raka żołądka. Rzeczywiście też pozostawił po sobie 4 nieukończone powieści. Za to jedna przyniosła mu nieśmiertelność. Hawthorne urodził się 4 lipca 1804 r. w Salem w stanie Massachusetts. Należał do potomków bardzo starej rodziny osadników – jeden z jego przodków był sędzią podczas słynnego procesu czarownic w 1692 r. Pierwsze swoje dzieło „Fanshawe”– własnym sumptem – wydał niedługo po studiach. W 1835 roku ukazała się powieść „Młody Goodman Brown”. W 1842 r. poślubił malarkę Sophię Peabody, następnie przez kilka lat był inspektorem Izby Celnej. Przełomowy okazał się dla niego rok 1848 r. Przyniósł mu rozgoryczenie związane z utratą pracy, ale też publikacje najsłynniejszego dzieła „Szkarłatnej litery”. Powieść niemal od razu stała się bestsellerem. Do dziś zresztą znajduje się na liście amerykańskich lektur. Nawiązania do niej pojawiają się w wielu książkach i filmach. W 1995 r. na jej podstawie nakręcony został film z Demi Moore w roli głównej. Do powieści odwołuje się też taki obraz jak „Łatwa dziewczyna” z Emmą Stone. W latach pięćdziesiątych Hawthorne napisał biografię kolegi ze szkoły Franklina Pierce’a – prezydenta USA. Później został konsulem amerykańskim w Wielkiej Brytanii. W Anglii zajął się publicystyką – pisał felietony opublikowane pod tytułem „Nasz Stary Dom”. Kolejnych kilka lat spędził we Włoszech. Do USA wrócił w 1860 r. Zmarł 4 lata później miał 59 lat.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…