Napisał „Szkarłatną literę”. Umiera Nathaniel Hawthorne, słynny amerykański pisarz

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
19 V 1864

„Tam w odosobnieniu i z dala od ludzi Ręka czarodzieja jest zimna/ która przy najwyższej prędkości wypuściło pióro/ I zostawił historię w połowie opowiedzianą” – napisał poeta Henry Wadsworth Longfellow, po jego śmierci. Nathaniel Hawthorne zmarł nagle w czasie podróży przez Góry Białe w stanie New Hampshire. Z drugiej strony musiał zdawać sobie sprawę z bliskości śmierci – miał raka żołądka. Rzeczywiście też pozostawił po sobie 4 nieukończone powieści. Za to jedna przyniosła mu nieśmiertelność. Hawthorne urodził się 4 lipca 1804 r. w Salem w stanie Massachusetts. Należał do potomków bardzo starej rodziny osadników – jeden z jego przodków był sędzią podczas słynnego procesu czarownic w 1692 r. Pierwsze swoje dzieło „Fanshawe”– własnym sumptem – wydał niedługo po studiach. W 1835 roku ukazała się powieść „Młody Goodman Brown”. W 1842 r. poślubił malarkę Sophię Peabody, następnie przez kilka lat był inspektorem Izby Celnej. Przełomowy okazał się dla niego rok 1848 r. Przyniósł mu rozgoryczenie związane z utratą pracy, ale też publikacje najsłynniejszego dzieła „Szkarłatnej litery”. Powieść niemal od razu stała się bestsellerem. Do dziś zresztą znajduje się na liście amerykańskich lektur. Nawiązania do niej pojawiają się w wielu książkach i filmach. W 1995 r. na jej podstawie nakręcony został film z Demi Moore w roli głównej. Do powieści odwołuje się też taki obraz jak „Łatwa dziewczyna” z Emmą Stone. W latach pięćdziesiątych Hawthorne napisał biografię kolegi ze szkoły Franklina Pierce’a – prezydenta USA. Później został konsulem amerykańskim w Wielkiej Brytanii. W Anglii zajął się publicystyką – pisał felietony opublikowane pod tytułem „Nasz Stary Dom”. Kolejnych kilka lat spędził we Włoszech. Do USA wrócił w 1860 r. Zmarł 4 lata później miał 59 lat.

Zobacz także

13 X 1864

To była niezwykle głośna ucieczka. Choć nie miała nic wspólnego z udziałem w powstaniu, czy kwestiami politycznymi. „Uciekł z Warszawy…

12 X 1864

Było ich ledwie 42 – tak o ostatnim oddziale powstańczym na Żmudzi pisał Stanisław Zieliński, autor „Bitew i potyczek 1863-1864”.…

09 X 1864

Gdyby nie on przebieg granicy Polski i Niemiec na Śląsku niemal na pewno byłby inny. „My Niemcy, nie mamy czego…