Grzywna za użycie polskiego. Kolejna rozporządzenie „Wieszatiela”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
8 V 1864

Zakaz używania języka polskiego w urzędach na Litwie wprowadzono już w 1863 r. Ewidentnie przepis musiał nie być nie respektowany skoro generał-gubernator wydał 8 maja kolejne rozporządzenie. Nakazał w nim karanie osób używających języka polskiego grzywną od 10 do 25 rubli. Pozyskane z tego sumy miały być – według ogłoszenia – przekazywane osobom, które ucierpiały wskutek działań powstańczych. Depolonizacja dotyczyła zresztą także innych sfer życia i była stopniowo rozszerzana, zgodnie z główną ideą generał-gubernatora Michaiła Murawiewa: „W r. 1864, przedstawiając N. Panu memoriał w pewnych kwestjach odnoszących się do przyszłego urządzenia kraju północno-zachodniego, nalegałem stanowczo i usilnie, aby przekonać, że kraj ten nie jest polskim, lecz tylko spolszczonym wskutek pomyłek naszego rządu” – pisał „Wieszatiel” w pamiętnikach. Zakaz używania języka polskiego był stopniowo rozszerzany. Na początku 1865 r. - „Wieszatiel” pisał: „wszyscy nauczyciele w gimnazjach byli Rosjanie, tak, iż nauka polskiego języka w szkołach zupełnie ustała, Z pomocą duchowieństwa i pośredników (komisarzy włościańskich) zarząd szkolny potworzył wszędzie szkoły rosyjskie i było już ich przeszło 600”. Wyrugowanie języka z przestrzeni publicznej było jednak nadzwyczaj trudne. „Z różnych miast donoszą, że pomimo zakazu używania języka polskiego na szyldach, w rachunkach, w mowie i pismach urzędowych, dotąd język ten używany jest w adresowaniu listów. Intryga polska, jak to dowcipnie powiedział pewien Polak, podobnie jak soliter, wyrasta póty, dopokąd ma niezniszczoną głowę” – donosił w 1866 r wydawany w Wilnie „Wiesnik”. To poskutkowało kolejnymi obostrzeniami. „Zakaz używania języka polskiego na Litwie rozciągnięty został aż do odmawiania na pocztach przyjęcia listów adresowanych po polsku” – donosił w 1866 r. „Dziennik Lwowski”. Także w Królestwie Polskim – któremu po powstaniu zabrano resztki autonomii – prowadzona była polityka rusyfikacyjna. Zaczęto wprowadzać język rosyjski do szkół wszystkich szczebli, sądów i urzędów. Zlikwidowano polską procedurę sądową, a Bank Polski włączono do Banku Państwa.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…