Generał-profesor. Polski dowódca wojsk Unii zmusza do odwrotu legendę Południa

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
2 V 1864

To była jego być może najbardziej błyskotliwa akcja, choć na pewno nie największa bitwa. Walcząc na czele 600 kawalerzystów po dwugodzinnej bitwie pod Bolivar w stanie Tennessee zmusił od odwrotu słynnego dowódcę konfederatów Nathana Bedforda Forresta, uznawanego za niepokonanego. Józef Karge urodził się w 1823 r. w okolicach Nowego Tomyśla. Studiował we Wrocławiu, Paryżu i Berlinie. Już w stolicy Francji zaczął działać w konspiracji. Przez Centralny Komitet Paryża został nawet wysłany do Królestwa, by sprawdzić stan przygotowania do powstania w 1846 r. Aresztowany przez władze carskie, przekazany został Prusakom, którzy wcielili go karnie do wojska. W czasie Wiosny Ludów zdezerterował. Wziął udział w powstaniu wielkopolskim. Ranny dostał się do niewoli i został skazany na śmierć. Dzięki łapówce wręczonej przez rodzinę uciekł z więzienia. Tułał się po Europie – Paryżu, Londynie, czy Dreźnie. Wreszcie w 1851 r. wraz z bratem zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. 5 lat później otrzymał obywatelstwo i pracował jako nauczyciel literatury klasycznej. W 1862 r. zgłosił się w randze porucznika do wojska. Wkrótce awansowany na podpułkownika walczył m.in. w Legionie Polskim. Później dowodził Ochotniczymi Nowojorskimi Pułkami Kawalerii. Brał udział w wielu bitwach, został też ranny. „Nie mogę powstrzymać się od wyrażenia mojego wielkiego uznania dla cennych usług świadczonych przez tego znakomitego i dzielnego oficera” – pisał w czerwcu generał Samuel Sturgis. „Pułkownik Joseph Karge (…) zasługuje na specjalną pochwałę za waleczny sposób w jaki przeprowadził kampanię” – wtórował inny z generałów. Trudno się dziwić, że w marcu kolejnego roku prezydent Abraham Lincoln awansował go na generała brygady. Pół roku później przeszedł w stan spoczynku. W 1870 r. dostał propozycję prowadzania Katedry Języków i Literatury Kontynentalnej na Uniwersytecie w Princeton. Zmarł w 1892 r. w wieku 69 lat.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…