Był orędownikiem pokoju z białymi. Żołnierze mordują wodza Czejenów

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
16 V 1864

Chudy Niedźwiedź - wódz Czejenów nie przejął się zbytnio, gdy do jego obozu zbliżył się oddział 1. Pułku Kolorado. W końcu nieco ponad rok wcześniej wraz z grupą indiańskich przywódców spotkał się samym prezydentem Abrahamem Lincolnem. W Waszyngtonie otrzymał nawet medal, przeznaczony dla wodzów, którzy obiecali, że nie przyłączą się do Konfederatów. Jego plemię zostało też uznane za "wielkich przyjaciół białych", a na dowód owej przyjaźni miał oficjalny dokument podpisany przez Lincolna. Tyle, że żołnierze mieli inny rozkaz od bezpośredniego przełożonego. Mieli „zabijać Czejenów kiedykolwiek i gdziekolwiek zostaną odnalezieni”. Dowodzący nimi porucznik nakazał strzelać do Indianina. Chudy Niedźwiedź spadł z konia, a następnie został dobity. Czejeński wódz urodził się ok. 1813 r. Należał do Rady Czterdziestu Czterech - wodzów różnych grup plemienia. Był jednym z wodzów, który podpisał w 1861 r. traktat z Fort Wise, w którym Indianie zgodzili się na 13-krotnie pomniejszenie swojego rezerwatu w zamian za pokojową koegzystencję. Bezpośrednio po zabójstwie Chudego Niedźwiedzia doszło do starcia, ale Indian powstrzymał inny pokojowo nastawiony wódz Czeczenów. Sytuacja stawała się jednak coraz bardziej napięta, brat Chudego Niedźwiedzia - Byczy Niedźwiedź stworzył grupę Psich Żołnierzy, którzy stawiali białym zbrojny opór. W dużej mierze agresorami byli jednak amerykańscy żołnierze napadający na obozy Indian, w odwecie Czejenowie palili rancza i porywali osadników i ich bydło. W listopadzie doszło do najbardziej krwawego epizodu masakry w Sand Creek. 675 osoby oddział Trzeciej Kawalerii Kolorado zaatakował i zniszczył wioskę Czejenów i Arapaho, zabijając i raniąc od 69 do nawet 600 Indian. Według niektórych źródeł zginać miało nawet ponad 500 wojowników, ale najprawdopodobniej ofiar było trzykrotnie mniej (ok. 100 ofiar stanowiły kobiety i dzieci).

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…