24 rewizje, ani jednego dowodu. Rosjanie dzień po dniu przeszukują klasztor w Lądzie.

Podziel się w social media!

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
5 IV 1864

To była już 24 rewizja w ciągu 28 dni! Niemal codziennie rosyjscy żołnierze wchodzili na teren klasztoru i wychodzili z kwitkiem. Usytuowany w Lądzie klasztor budził ich podejrzenia od dłuższego czasu, ale niczego nie potrafili udowodnić. Ich najważniejszym celem było odnalezienie zakonnika, który zasłynął wśród powstańców jako ojciec Maks, „Dąb”, „Piorunek” lub „Piorun”. Był już legendarnym kapelanem kilku oddziałów powstańczych. Został nawet ranny odłamkiem granatu w głowę w czasie bitwy pod Ignacewem 8 maja 1863 r. Leczył się w nieodległych Prusach. Obawiał się śmierci, ale dość szybko wyleczył rany, już latem z powrotem był w Lądzie. Ojciec Maksymilian Tarejwo do klasztoru w Lądzie został przeniesiony na skutek interwencji władz carskich. Wcześniej po uzyskaniu święceń kapłańskich przebywał w Warszawie. Przed powstaniem pełnił też funkcję spowiednika i kapelana więziennego na Cytadeli. W sprawie więźniów potrafił nawet interweniować u namiestnika, kilku pomógł opuścić więzienie, innym skrócić wyroki. Zaangażowany był też w pracę konspiracyjną m.in. w związku z demonstracjami, przemycał do cel zagraniczne gazety w celu ułatwienia obrony. Po wykryciu tego procederu na wniosek władz został przeniesiony na głęboką prowincję pod granicę pruską. W okolicach Lądu zyskał szybko szacunek miejscowej społeczności polskiej wygłaszając patriotyczne przemówienia. W czasie powstania był kapelanem w oddziałach Kazimierza Mielęckiego, Edmunda Taczanowskiego czy Józefa Oxińskiego. W akcie oskarżenia napisano nawet, że „jechał konno na czele bandy Taczanowskiego, z krzyżem w ręku, który świętokradzko zamieniał na godło powstania”. Patriotycznymi kazaniami podburzał włościan. Ujęty został zapewne z powodu zdrady kościelnego. Ten ujawnił kryjówkę ojca Maksa, jej wejście było precyzyjnie ukryte przy zakrystii. Aresztowany został o 5 rano 15 czerwca. Zatrzymano też pozostałych zakonników. Ojciec Tarejno został skazany na śmierć i powieszony 19 lipca. Powstanie wspierali też inni polscy zakonnicy. Część klasztornych pomieszczeń służyła jako magazyn dla przemycanej z Prus broni. Większość mnichów została zesłana na Syberię.

 

Zobacz także

24 XI 1864

Był jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w barwnym świecie malarzy impresjonistów i postimpresjonistów W przeciwieństwie do większości z nich pochodził…

22 XI 1864

Dla Warszawiaków to musiało być niezwykłe ważne wydarzenie. Dla carskich władz niezwykła okazja propagandowa. „Utworzenie stałej i zapewnionej komunikacji z…

21 XI 1864

Na tę uroczystość Pan młody osobiście zaprojektował suknie dla swojej narzeczonej. „Był to rodzaj kontusza z rozciętymi na wyloty rękawami,…