Polska, nr 6

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
10 VI 1863

Z kraju odbieramy bolesne dla pojedynczych, pomyślne dla sprawy narodowej wiadomości. Przeciwnie najsmutniejsze dochodzą nas wieści z pola dyplomatycznego. W kraju, płynie krew najdroższa, dzień każdy zapisuje nowych męczenników i nowe ofiary; ale powstanie się rozszerza, rozwija w zabranych prowincyach, pożar Swobody przeciska się w państwo caratu. Na klęski pojedyncze, na ofiary osobiste byliśmy przygotowani. Cześć męczennikom. Umierając mieli tę pociechę, że widzieli jutrzenkę odradzającej się Ojczyzny. Żal dla osób, ustępuje radości i nadziei jaką w sercach polskich przyszłość rozwijającej się walki objawia. Przeciwnie żal serce rozdziera, na widok zabiegów dyplomacyi. Wierzyć temu nie chcemy, chociaż to pochodzi z źródeł urzędowych; Anglja, Francya i Austrya zgodziły się na żądania, przeciwne potrzebom, uczuciom i honorowi narodowemu. - Mają prosić cara o Amnestię, o nadanie kongresówce koncessyi. mniejszych nad te które w roku 1850 posiadała, rzucając na pastwę carowi zabrane prowincye. – Jeszcze raz powtarzamy, nie wierzymy ażeby ludowi polskiemu gotowemu na śmierć, tak haniebne poważono się uczynić przedstawienia. Ale grożące nam z tej strony niebezpieczeństwo wkłada na nas obowiązek z którego się uiszczamy. Nie mamy za złe, że ziomkowie z wyższą pozycva socyalną, mający przystęp do Europejskich gabinetów bez upoważnienia na tej drodze krajowi służyli. W chwili powstania, kiedy niema władz, każdy polak szuka w sercu swoiem stanowiska, w ktorem mógłby Ojczyźnie największa oddać posługę. Nie tylko wolno było Czartoryskim, Zamojskim, pracować na tej drodze, ale było to ich patryotycznvm obowiązkiem. – Na tej drodze należało bronić praw niepodległej Polski. […] Streszczamy, żal którego jesteśmy echem. Oskarżają arystokrację polską, że zamiast na drodze dyplomatycznej dopominać się o niepodległość, żebrze o amnestyę i koncessye dla kongresówki.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…