Nowiny ze Świata, nr 16

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
15 XI 1863

Powstanie jak było jakiś czas przycichło, że nie tak gęste były bitki, tak znowu ku końcu Października, znacznie się wzmocniło, i kilkanaście całkiem nowych oddziałów powstało w samej Polsce Kongresowej. Bitek też w przeszłem miesiącu było kilkanaście krwawych; i jest przeto nadzieja, że i przez zimę powstańcy przetrwają, a przez to polska sprawa, prędzej pomyślnie się skończy, bo obce mocarstwa, na wiosnę, już zapewne nie będą się wdawać w pisanie, a widząc, że Moskwa broczy ciągle w krwi polskiej, muszą raz temu koniec położyć. – A potem, choćby i to się nie stało, to Polacy na swoje własne siły i na pomoc Boską rachują, i jak powiedzieli, że póty bić się będą, póki swojej ojczyzny z rąk okrutnego moskala nie wyrwą. Oto jak pisze gazeta Czas: Ze wszystkich okolic obszernego placu wojennego, otrzymaliśmy wiadomości o licznych nowych potyczkach w Polsce i na Litwie. A następnie o krwawej bitce 29go Października niedaleko Bodzentyna, w powiecie kieleckim, stoczonej przez polskiego jenerała nazwiskiem Bosaka; jakoż o drugiej potyczce w Sandomierskiem, w okolicy Iłży, stoczonej przez Jenerała Czachowskiego; także o bitce w Lubelskiem na dniu 30 Października. Potem znowu o trzech małych bitkach pomyślnych w Płockiem i o dwóch małych potyczkach w Kaliskiem. Także donoszą, nawet moskiewskie gazety o nieznanych nam dotąd potyczkach na Litwie. W tej bitce, którą niedaleko Bodzentyna w Kieleckiem stoczył jenerał Bosak 29 Października, biły się dwa polskie oddziały. Piechoty 300 pod dowództwem jakiegoś Rębajły i konnicy pod dowódzcą S. w sto koni. Pokazało się na nieszczęście, iż w tej bitce, co ją stoczył Rębajło, nasi powstańcy przegrali, gdyż zostali cztery razy większą siłą moskali otoczeni, i nie było rady wyjść tak szczęśliwie, aby ludzi nic stracić; to też padło naszych 17, 20 jest rannych a 50 wzięli moskale do niewoli.

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…