Kurjer Warszawski, nr 276

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
2 XII 1863

We Francji poczyniono ciekawe spostrzeżenia w przedmiocie wpływu, jaki wywiera klimat europejski na wojska arabskie, stojące od niejakiego czasu załogą w Paryżu. Na 1,000 ludzi w ogóle przybyłych przed 7-u miesiącami z Afryki do Francji (200 spahów i 800 turkosów), dotychczas umarł tylko jeden turkos, i to nagle, w skutku ataku apoplektycznego. Nawet i choroby nie szerzą się między niemi, a wszyscy którzy przybywali do Szpitala, ulegli jedynie przemijającym lub przypadkowym chorobom. Konie tylko arabskie nie znoszą tak łatwo jak ludzie klimatu europejskiego, a na dwieście koni padło trzynaście. Pewien podróżnik, który przez lat 15-cie podróżował w najrozmaitszych stronach świata, przesłał do dziennika Times list, w którym oświadcza, opierając się na tylokrotnem doświadczeniu, że Anglicy sami sobie przysparzają kłopoty i nieprzyjemności w różnych krajach. Gdziekolwiek przybywa Anglik, mówi rzeczony podróżnik, przywozi z sobą przekonanie, że ojczyzna jego jest tak potężną, a on sam czemś tak wyższym od innych, że mu wolno deptać bezkarnie zwyczaje i prawa obcych narodów. Ta to okoliczność głównie wywołuje ich zajścia z Japończykami. W Japonji na przykład, nie wolno jest strzelać w obrębie 20 mil od pałacu Tajkuna, nie wolno tak kupcowi jak kobiecie jeździć konno inaczej tylko stępa: tymczasem rezydenci i podróżnicy angielscy polują prawie pod oczyma Tajkuna, i galopują po ulicach Kanągawy. Wojna jednak z Japonją nie będzie tak łatwą jak z Chinami. Japończycy są daleko więcej ucywilizowani i odważni, aniżeli Chińczycy, a zdolności mają zadziwiające. Autor wspomnionego listu był na pokładzie parostatku kursującego od lat 3ch między Jeddo i Nangasaki, a którego kotły i machina były z miedzi. Zbudowany on został przez pewnego lekarza z Jeddo. który nie miał innego przewodnika przy swej pracy jak tylko tłumaczenie japońskie traktatu hollenderskiego o żegludze parowej.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…