Kurjer Warszawski, nr 150

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
6 VII 1863

W pracowni P. Józefa Kossowicza oglądaliśmy nowo wykończony Obraz Ołtarzowy, przedstawiający Śtą Joannę Królowę, przeznaczony do Kościoła Klasztoru XX. Karmelitów w Głosko-Woli w Lubelskiem. Pracy tej nie możemy pominąć milczeniem, gdyż zaletami swemi przy rozmiarach większych zasługuje na uwagę. Wspomniemy choć pobieżnie o układzie kompozycji, o kolorycie świetnym acz harmonijnym, przypominającym Szkołę Wenecką, o rysunku i wykończeniu wszystkich szczegółów, w końcu o tem co jest najważniejszą stroną w obrazie religijnym, o głębokiem uczuciu i wysokiej expressji, wydatnej we wszystkich figurach, składających całość obrazu. Postać Świętej Królowej zstępującej ze schodów zamku, ma w sobie przy powadze i skromności, całą piękność dziewiczą; okryta bogatym płaszczem, niesie kosz z chlebem, którym ma obdzielić zebrane u stóp jej ubóstwo; słodycz i litość chrześcijańska, z wielkim spokojem wydana. Poza Królową w pół-cieniu, wychyla się figura kobieca, niosąca więcej zapasów, przeznaczonych dla biednych, otaczających Świętą. Rozmaitość pozycji przy układzie tworzy, iż druga połowa Obrazu, stanowiąca grupę ubogich, mimo szarych tonów, będących w opozycji z bogatym i świetnym strojem Królewskim, zaokrągla i wchodzi w harmonję całości; wszystkie poruszenia figur i expressje głów, z których każda innem oddycha uczuciem, wyraża to co Artysta wydać zamierzał; szczególniej zaś głowa starca w cieniu na jasnem tle nieba i głowa kaleki oświecona reflexem białej szaty Królewskiej, są pełne wyrazu. Artysta umiał przedstawić nędzę budzącą litość i spółczucie, nie obrażając smaku estetycznego.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…