Gazeta Warszawska, nr 296

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
29 XII 1863

Jeszcze omnibusy. Do uwag, któreśmy niedawno pod względem omnibusów uczynili, a które, mówiąc nawiasem, zostały głosem wołającego na puszczy, dodać musiemy jeszcze jedną, zakommunikowaną nam przez mieszkańca naszego miasta. Wiadomo, że pewne punkta, mianowicie: plac Krasińskich, przedratuszowy, kolumna Zygmunta, Leszno i Trzy Krzyże, są metą, na której kursują omnibusy. W dzień, odpowiednie napisy oznajmiają publiczności drogę, którą przebiega omnibus. Lecz wieczorem niepodobna jest zorientować się wśród dość licznie przebiegających omnibusów, któren gdzie dąży. Dobrze by więc było, aby przedsiębiorcy, porozumiawszy się z sobą dla własnej korzyści, umówili się o używanie latarni barwnych, w innym kolorze u omnibusów wychodzących z placu Krasińskich, innym od Zygmunta a innym z Leszna. Publiczność z niemałą dla siebie wygodą przyzwyczaiłaby się rozeznawać omnibusy po barwie latarń, na których mogą być jeszcze wypisane główne punkta wyjścia i przyjścia omnibusu. – Słuszność tej uwagi każdy zapewne z nami podzieli, mianowicie przy długich wieczorach i słotnem jak w obecnej porze powietrzu, zmuszającem do częstszego używania omnibusów, kursujących w różnych kierunkach Machiny. – Czytamy w Kuryerze Wileńskim: Jednym z symptomatów zwrotu gospodarstwa krajowego a zwłaszcza rolnictwa, na drogę postępu, były ostatniemi laty znaczne cyfry przywozu machin z zagranicy. Z dwóch szlaków, któremi przeważnie machiny do okolic tutejszych wpływały, odznaczała się zwłaszcza galęź kolei żelaznej lantwarowsko-wierzbołowska, lubo i droga ryzko-dynaburska także godne uwagi przedstawiała w tej mierze liczby. Ale największym był przywóz machin z zagranicy do okolic południowych, przez Odessę. W pierwszej połowie roku 1861, wyładowano w tym porcie rozmaitych czynników mechanicznych dla fabryk i rolnictwa, na wartość 775,800 rsr., a w r. 1862 na 877,500 rsr. W roku bieżącym przywóz machin niezmiernie się uszczuplił. W ciągu siedmiu miesięcy, od stycznia do sierpnia, wyładowano ich w Odessie zaledwie na 145,000 rsr.

 

 

 

 

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…