Gazeta Warszawska, nr 281

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
9 XII 1863

– O cykoryi u nas. Wiadomo, że kawa u nas dopiero za Sasów wprowadzoną została. Konsumpcya jej początkowo w wyższych tylko sferach miała miejsce, z wolna wszakże upowszechniać się zaczęła i w klassie średniej, ale do warstw ludności najniżej postawionej dotąd w użycie nie weszła, czego może przyczyną była, zwłaszcza w początkach, drogość tego zamorskiego ziarna. Za rządu pruskiego zwyczaje niektóre niemieckie przeszły i do nas. Między innemi, nadzwyczajna tego ludu oszczędność, wprowadziwszy u siebie użycie cykoryi do mięszania z kawą, dała początek używania i u nas tego korzenia. Wówczas to sprowadzano, szczególnie z Magdeburga, paloną cykoryę, a surrogat ten tak się u nas powoli upowszechnił, że na koniec stał się niezbędnym. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego, pp. Wilhelm Bohm i Spółka, przewidując, że włożenie kapitału w fabrykę cykoryi w krajach do tegoż Księstwa należących, może przynieść znakomite zyski, otworzyli takąż fabrykę w Bydgoszczy; obok tego dali początek uprawiania tej rośliny, nakłaniając do tego mianowicie kolonistów w okolicy osiadłych. Gdy po roku 1815, Bydgoszcz przeszła pod panowanie pruskie pp. przenieśli w r. 1822 ową fabrykę do Włocławka, gdzie dotąd się mieści. Drugą fabrykę cykoryi, istniejącą w kraju jeszcze nim podobna w Włocławka otworzoną została, była fabryka p. Jana Geysraera, mieszcząca się przy ulicy Czerniakowskiej pod Nr. 3041a (gdzie dziś jest fabryka gazu); takowa przetrwała aż do roku 1852. Obecnie z fabryki cykoryi zasługujących na wzmiankę, oprócz fabryki Bohm it.p. jest jeszcze i druga w Włocławku, do pp. Lewestamm i Spółka należąca, w Warszawie zaś fabryka przy ulicy Pokornej pod Nrem 2214a własnością p. Fryderyka Bormann będąca. Uprawa cykoryi dla skrzętnego gospodarza rolnego wcale nie jest niewdzięcznem zatrudnieniem; wiemy, że plantacja onej z morga ziemi daje po złp 400 dochodu brutto. Co do konsumcyi cykoryi u nas w kraju, może byłoby do życzenia, ażeby surrogat ten kawy, razem z nią lub też zmięszany z żytem palonem (co w smaku dość się zbliża do kawy) mógł się rozpowszechnić i choć w części przyczynić się do wyrugowania gorzałki.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…