Gazeta Warszawska, nr 220

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
28 IX 1863

– Portret Deotymy. Posiadamy kilkanaście litografowanych i fotografowanych wizerunków utalentowanej naszej poetki – dotychczas jednak żaden z nich w zupełności nas nie zadowolił. Jedne wpadały w ckliwy idealizm, drugie nie odbijały ducha, który ożywia te rysy. Trudność tę pokonała fotografia wykonana w bardzo szczęśliwej chwili a wykonana sumiennie w wielkim formacie, u p. Mieczkowskiego. Układ postaci naturalny, wyborne oddanie koronkowej draperyi okrycia a mianowicie zaś twarz przemawiająca duchem i niezwykłością, słuszne dla tego dzieła fotograficznego ściągają pochwały. Podobnież na uwagę zasługuje portret pana Kellera, artystę Teatru, w stroju, w jakim występuje w Hrabinie. Jest to tak dzielna postać, iż nie jak portret, ale jako obrazek typowy służyć może. – Bieżuń. Przysłowie „gdyby nie ryby i raki, zginęliby Bieżuniaki, dowodzi, iż przemysł ten musiał być rozwinięty w Bieżuniu, leżącem nad rzeką Wkrą. Wody tej rzeki dostarczały zapewne mnóstwo ryb i wybornych raków, które dowożone do Warszawy dawały niezły dochód mieszkańcom. Dziś jednak, po upadku tego przemysłu, bo wody jakby jaką zarazą a właściwie niegospodarstwem dotknięte, nic nie dostarczają i miasteczko po raz drugi upadło i w ubóstwie trudny żywot wlecze. – Szkoły w Kurlandyi. Podług statystycznego rocznika kurlandzkiego, znajduje się obecnie w Kurlandyi szkół ludowych 243 (oprócz czytelni), a nauczycieli w tych szkołach 247. W ciągu upłynionej zimy liczba uczniów we wszystkich tych zakładach elementarnych wynosiła 7,725 chłopców i 4,386 dziewcząt. Szkoły otwarte przez lato miały uczących się chłopców 902 i dziewcząt 226. – Piszą nam z Krakowa pod dniem 25 b. m: W niedzielę wieczór, o godzinie 7mój daje koncert na fortepianie, w sali redutowej przy teatrze, dwunastoletnia Amalia Majdrowiczówna, Krakowianka, przed wyjazdem za granicę. Program koncertowy wskazuje, że młoda artystka sięgnęła już do najwyższych szczebli sztuki, gdyż do programu jej wchodzi Beethoven, Kalkbrener i Liszt.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…