Gazeta W. Xięstwa Poznańskiego, nr 50

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
29 II 1864

Królestwo Polskie. Warszawa, 23 Lutego.

- Gaz. wrocławska pisze: Wiadomą jest rzeczą, iż rząd narodowy uwłaszczył włościan i podarował im czynsze. Dekret ten wykonano w całym kraju bez żadnej rezerwy. Teraz rząd rosyjski nakazuje włościanom płacić czynsze do kass rządowych, czem ich tak dalece odstręczyl, że ci tem chętniej garną się teraz do powstania. - Co się tyczy podanej wiadomości przez krzyżową gazetę o koloniście Bohmie, nad którym mieli się pastwić powstańcy w okropny sposób, okazuje się zupełnie zmyśloną. Powstańcy tylko powiesili go jako prostego szpiega, którego o to przekonali. Co do udziału dziedzica Kamieńca w tem powieszeniu, możemy zaręczyć, że ten starzec szanowany powszechnie nie brał najmniejszego udziału a Dzien. Powsz. godny krzyżowej gazety zapaśnik chcąc usprawiedliwić spalenie i zburzenie Kamienia przez Moskwę, wymyślił kłamstwo, że Kamień stoi jak stał nieruszony. Kiedy takie fałsze śle oczywiste, cóż dopiero mówić o rzeczach, których nie widać i dzieją się w lochach więziennych, gdzie Moskwa się pastwi nad nieszczęśliwymi Polakami. - Donoszą do Schies. Ztg iż dnia 21 napadł Rębajło na załogę moskiewską w Opatowie, wyciął ją w pień i miasto zajął. Moskale zgromadziwszy w nocy z 21 na 22 znaczne siły z Staszowa, Kielc, Radomia itd. uderzyli rano 22 na Opatów w 12 rot piechoty. Walczono do wieczora, Moskale z ogromnemi stratami odparci, zapalili miasteczko. Do 40 domów i kilka osób, mianowicie 2 kobiety, stało się pastwą płomieni. Oddział polski, straciwszy tylko do 40 ludzi, opuścił miasteczko udając się w góry Stokrzyskie. Moskali padło przeszło 200 przy ponawianych szturmach na Opatów. Zwycięstwo to ogromnie przeraziło Moskali.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…