Gazeta Narodowa, nr 75

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
1 IV 1864

Pieczołowitość Bismarcka o Austrję. Pod tym tytułem czytamy w Pressie z dnia 20. marca co następuje: „Korespondent wiedeński do Augsb. Allg.Ztg. donosi, że hr. Manteuffel w ostatniej swej misji, dotyczącej księztw Nadelbiańskich, poruszył także kwestję wewnętrzną Austrji, lecz nie został usłuchany. „Sprawa dotycząca zwraca na się uwagę - pisze wspomniany korespondent - a kiedy została raz poruszoną, sądzę, iż wolno otwarciej o niej pomówić. Hr. Manteuffel w rozmowie z pewną znakomitą i wpływową osobą, rzekł między innemi mniej więcej co następuje: „Zdałoby się przecież położyć raz koniec przewadze reprezentacyj w całych Niemczech i porozumieć się w tym względzie wzajemnie; nie idzie zatem koniecznie, aby rządzić antykonstytucyjnie, lecz jeno należałoby usunąć roszczenia do przewagi.” Słowa te wypowiedziane choćby tylko w pogadance do owej wysoko położonej politycznej osoby, przez męża z takim wpływem i z taką ważną misją, nic mogły ujść uwagi. Lecz nic wahamy się twierdzić, iż zwrócono na nie uwagę tylko w tym sensie, że w gabinecie wiedeńskim nie podzielają sposobu myślenia pana Manteuffia. „W tym samym przedmiocie pisze do nas inny korespondent: „Niedawno temu doszły do wiadomości publicznej niektóre wskazówki co do misji pruskiego jenerała Manteuffia, wedle których misja jego rozciągać się miała także i do polityki wewnętrznej, zamierzając sprowadzić w tej mierze pewną solidarność. Mogę teraz o tej rzeczy bliższe podać szczegóły. Wprawdzie nie obradowano formalnie nad specjalnemi wnioskami, a tem mniej przyszły do skutku pewne ugody w myśl owych wniosków; ośmielamy się nawet utrzymywać, że zwierzenia p. Manteulfla zostały przyjęte z zupełną oziębłością i niechęcią, tak iż gabinet pruski nie ma już odwagi powracać do tego przedmiotu. Jest jednakże faktem, że specjalny poseł pruski w rozmowie z pewną znakomitą osobą tutejszą, i to w rozmowie nie przypadkowej, lecz ściśle politycznej i umyślnej, kładł nacisk na konieczność dla Prus i Austrji, stanąć w kwestjach wewnętrznej polityki na wspólnej podstawie.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…