Gazeta Lwowska, nr 30

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
8 II 1864

Kronika. (Aresztacya) W jednej z tutejszych kawiarni skradziono dnia 1. b. m. jednemu z gości paletot. Podejrzanego o tę kradzież aresztowano dnia 6. b.m. i oprócz okradzionego paletotu znaleziono przy nim po ścisłej rewizyi, jak się dowiadujemy z niezawodnego źródła, tajny rozkaz szefa rewolucyjnego Galicyi wschodniej z pieczęcią tego szefa do organizatora armii rewolucyjnej we Lwowie. Dokument ten wyświeca tajne działania stronnictwa rewolucyjnego w Galicyi, które obecnie używa wszelkich środków by swój cel osiągnąć. (…) (Straszny wypadek z naftą) Donoszą nam z Trembowli z d. 29. z tr. o nowym nieszczęsnym wypadku spowodowanym nieostrożnem obchodzeniem się z naftą czyli kamliną. Dnia 28. z.m. służący Wgo Pawłowskiego właściciela Lisek w obwodzie żółkiewiskim bawiącego z familią w Trembowli napełniał lampę naftą. W tej chwili zbliżyła się pani Pawłowska ze świecą do lampy, nafta się zajęła, lampa pękła, a płonąca nafta oblała suknie pani Pawłowskiej i stojącej przy niej matki pani Ziętkiewiczowej. Służący w przestrachu opuściwszy naczynie z naftą na podłogę, wybiegł z pokoju. Na wołanie o pomoc obydwóch niewiast przyspieszyły dwie młodsze siostry pani Pawłowskiej, rzuciły się na stojącą w płomieniach matkę i siostrę. W tem zajęły się także ich suknie od płonącej aniliny rozlanej na podłodze i w oka mgnieniu i one ogarnięte zostały płomieniem. Oprócz tych osób nikogo w domu nie było. Wołanie ich o pomoc było bezskuteczne. Wszystkie cztery wypadły niestety zbyt późno, na podwórze i tarzały się w śniegu. Na najmłodszej spaliły się wszystkie suknie nawet włosy na głowie i buciki na nogach, cała pokryta ranami skonała w 2 godzinach; na starszej spaliły się dolne suknie, okropnie poparzona żyje jeszcze lecz wątpią czy wyjdzie; pani Pawłowska popiekła sobie twarz, ręce i pierś, wnet potem poroniła i znajduje się w niebezpieczeństwie życia. Pani Ziętkiewiczowa ma zranioną twarz i ucho i jest nadzieja, że zostanie ocalona. Lekarze niezwłocznie przybyli z pomocą.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…