Gazeta Lwowska, nr 266

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
20 XI 1863

Czas ma już pewną wiadomość o zwycięzkiej potyczce, stoczonej dnia 10. b.m. w okolicy Chełma w Lubelskiem. Pod dowództwem Kruka zebrało się tam kilka oddziałów powstańców i rozbiły wysłaną przeciw sobie kolumnę rosyjską. Polacy mieli zdobyć kilkaset sztuk broni i zadać nieprzyjacielowi wielką stratę. Prócz tego ma Czas z dalszych stron teatru wojennego wiadomość o pomyślnej dla Polaków utarczce, stoczonej 7. b.m. na pograniczu województwa płockiego i augustowskiego pod wsią Żelazną, gdzie ze strony rosyjskiej padło 6 oficerów i wielu żołnierzy, a ze strony polskiej dowódzca Rymaszewski, ranny śmiertelnie umarł. […] Kuryer Wileński urzędowy organ Murawiewa podaje także mowę tronową cesarza Napoleona w polskim i rosyjskim tłumaczeniu. Ale ustęp: „Rosja depce nogami (traktaty Wiedeńskie) w Warszawie” jest całkowicie wypuszczony. W umieszczenia tej mowy tronowej w różnych rosyjskich dziennikach urzędowych można by zresztą wnosić, że nie jest uważana jako bardzo zagrażająca, podczas gdy z drugiej strony dziennikarstwo polskie, a jeszcze bardziej publiczna opinia w Polsce, która z początku nie wiedziała co myśleć, czerpie właśnie z tego i z kilku innych ustępów, świeżą nadzieje pomocy francuskiej, a ztąd i świeżą otuchę. Kto zresztą w tym ustępie widzi pogróżkę dla Rosyi, powinien wziąść na uwagę, że nie dotrzymania traktatów wiedeńskich Warszawie, przytoczył monarcha francuzki tylko jako fakt, pomiędzy innemi faktami, i to jako jeden z powodów do obalenia tych traktatów, a więc wcale nie w formie obwinienia. Przy niepewnym stanie zdrowia Cesarza Napoleona i wieloznaczności jego słów można by przywiązywać pewną wagę do tej wersyi. a mianowicie, że głównie i przede wszystkiem chodzi mu o jak najuroczystsze cofnięcie wydanego w r. 1815 przeciw niemu i jego dynastyi wyroku Europy.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…