Dziennik Poznański, nr 203

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
6 IX 1863

Łódź, 1 września. Do wsi Kałów przyjechał oficer moskiewski z Kozakami i zaczął badać p. Jaraczewskiego, zarządzającego tą majętnością, czy powstańcy nie przechodzili tamtędy, i w którą stronę się udali. Nie mógł go w tej mierze objaśnić p. Jaraczewski, bo powstańców rzeczywiście w Kałach nie było. Moskal usiłuje wmówić w niego, że byli, obiecuje mu 400 rs., a gdy i to nie pomogło, kazał mu na środku podwórza wyliczyć 20 batów. Panu S. właścicielowi, byłoby się także dostało, ale rozmawiał po francusku z oficerem, więc się tylko na pogróżce skończyło: „Quand vous recevrez 40 nahajki, vous le direz d’abord.” Oficer był ucywilizowany, młodszego pokolenia, liczący lat około 20, umiał połączyć cywilizacyę wschodnią z zachodnią, kazał bowiem bić po moskiewsku, licząc razy po francusku. Inowrocław, 3 września. [...] Dnia dzisiejszego o godzinie 8 rano otoczyło wojsko z Borku prowadzone przez żandarma Heidorna dom mieszkalny rządcy tutejszego p. Duszyńskiego. Obstawiwszy ogród i podwórze, rewidowano aż do południa. Szukano czegoś po wszystkich zakątkach, a nawet w szafach i skrzyniach. Nic jednak nie znaleziono: bo też niczego nie było. W ogóle i w naszej okolicy są rewizye na porządku dziennym. Wojsko przeszukuje dwory po kolei.

ROSYA. Helsingforg, 29 sierpnia. W mieście i okolicy coraz więcej wojsk umieszczają, i zbrojenia prowadzą się dalej. Ostatni numer gazety wychodzącej w Borga, jest bardzo ciekawy. Cała pierwsza stronnica i półtora łamu drugiej kolumny są całkiem próżne, z wyjątkiem oświadczenia drukowanego na ukoś, tej treści: „Numer ten jest ubogi w treść, ponieważ obcięła go cenzura. Cenzura przekreśliła rozprawę o powikłaniach i stosunkach, któreby mogły zajść w Finlandyi z powodu rozkwaterowania wojsk rosyjskich.” Podobnie Helsingfors Dagblad był obcięty z powodu artykułu o wolności cywilnej i politycznej. W Finlandyi odbywają się wybory sejmowe; po większej części padają głosy na liberalnych reprezentantów.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…