Dziennik Literacki, nr 85

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
23 X 1863

[Z plant krakowskich.] Zdziwisz się zapewne, że sobie taki punkt obrałem; ale jeżeli panu Aleksandrowi M. Fredrze, wolno było zapragnąć przejażdżki pod obłokiem, by na głupstwa, nędzy tyle cichem mędrca rzucić okiem, to mnie do drewnianej i wcale komfortu pozbawionej ławki pretendować wolno. Tę jeszcze zrobić muszę uwagę, iż patrzeć okiem mędrca byłoby mi trudno (łatwo pojąć, dlaczego trudno), i że takim impertynentem jak A M. Fredro, nie będę. Foi d’un chretien, od dawna już sobie na plantach peregrynacje odbywam, a jeszcze ani nędzy ani głupstwa nie dopatrzyłem. Jeden pan, co był w Londynie na wystawie, ale nie jako produkt krajowy, człowiek bardzo porządny, (przywiózł stamtąd faworyty, biały kapelusz, szpicrózgę i scyzoryk), kiedy mi opowiadał o nędzy w Anglji a szczególniej w Londynie, zapewniał mnie, że tam bardzo wiele jest osób, które literalnie odzieży nie mają. Ja zaś na plantach ani jednego w mundurze dzikich ludzi nie widziałem. Wprawdzie boso chodzących i obdartych bywa dosyć, ale to hołota. No proszę cię szanowny redaktorze, gdyby te indywidua były co porządnego, toby, wychodząc na ulicę, wkładały obówie i nową odzież; ale ci ludzie doprawdy nie mają najmniejszego wstydu. Nędzy zatem u nas nie ma. O ile widziałem, mężczyźni dość bogato się noszą. Cóż to za pasy śliczne! Jak ci panowie muszą pracować, żeby sobie na nie zarobić! Ich twarze świecą zadowoleniem; widać, że niosąc krajowi pożytek, wychodzą szczęśliwie z zapasów z losem, to też i mogą ładnie się ubierać. O, warto ich zapasy rzetelnie opisać. A nasza płeć piękna, jaka piękna! Nieprzyjaciele nasi mówią, że niezdolni jesteśmy do wynalazków. Wierutne kłamstwo! Proszę popatrzeć na stroje pań naszych: jakie wyszywania, ile to kombinacji guziczkowych! Wszystko dzisiaj w kraty: suknie w kraty, krynoliny w kraty, okrycia w kraty, zdaje mi się nieraz, że trzy czwarte ludności widzę za kratami.

 

 

 

 

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…