Zeńbok – 15 III 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zygmunt Padlewski, po drążdżewskiej porażce, zatoczył wielki łuk ku północy i puszczą myszyniecką ruszył do Chorzel. Rosyjski dowódca Włodzimierz Semeka zaś na wiadomość o jego marszu wysłał przeciw niemu z Prasnysza pułkownika Goriełowa na czele trzech kompanii piechoty i seciny kozaków, celem zagrodzenia powstańcom drogi. Gnając na podwodach, Rosjanin dopadł zmęczonych forsownymi marszami powstańców w Zeńboku. Kozacy wysłani przodem, obiegli wieś i rozpoczęli strzelaninę z głównymi siłami Padlewskiego i Władysława Cichorskiego „Zameczka”, którzy już rozpoczęli odwrót.

Piechota zaś uderzyła na wieś, gdzie tylna straż w liczbie około setki, osadziwszy się po domach i stodołach i porobiwszy w nich strzelnice, stawiała uparty opór. Wkrótce wieś stanęła w płomieniach i prawie cała ta ariergarda bohaterską śmierć znalazła, ale ocaliła resztę oddziału, który wysunął się na zachód ku wsi Klice, ścigany krótko aż do zapadnięcia zmroku. Goriełow zajął na noc Lekowo, stając w ten sposób między Padlewskim a Malinowskim, który nazajutrz dopiero połączył się z wojewódzkim.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 III 1863
Lokalizacja: Zeńbok
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Padlewski
  • Władysław Cichorski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Goriełow

 

Zaangażowane siły: 

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 750 żołnierzy 

 

 

Mapa bitew

Zobacz także

28 V 1863
Lipno

W okolicach Tykocina przy wsiach Łopuchowo, Zawady i Wieczorki zebrał się dnia 27 maja 1863 r. nowy oddział powstańczy liczący…

25 X 1863
Żulin

Naczelnik rosyjski obwodu krasnostawskiego wyruszył z dwoma kompaniami, połową szwadronu ułanów i 20 kozakami przeciw oddziałkowi 50 jazdy powstańczej, których…

29 VII 1863
Dziwy

Część rozbitków spod Szyg ruszyła w okolice Mławy, gdzie niebawem na nowo zorganizowały się w oddziałki Teofila Witkowskiego (od "Kolbego"),…