Żarkowszczyzna – 21 VI 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Po różnych zwrotach z Wielkiego Uhła, Onufry Duchyriski i Wróblewski przybyli przez Bojary pod Wielkie Hrynki. W drodze z Wielkich Hrynek do straży Żarkowszczyzny, dokąd ruszyli na wiadomość o zbliżaniu się trzech kompanii piechoty, napotkali 34 urlopowanych żołnierzy, których jednak puścili cało, nie wiedząc co z nimi zrobić. Przed południem dnia 21 czerwca 1863 r., gdy oddział odpoczywał przy domostwie straży, zaatakowali go Rosjanie. Gustaw Strawiński wtedy zajął ze swoją kompanią brzeg lasu. Dominik Tołkin dowodzący w miejsce ranionego przypadkowo w drodze Huwalda, nie zrozumiawszy rozkazu pospiesznie otrzymanego, poprowadził swoich żołnierzy dróżką w głąb lasu.

Wszczął się bój krótkotrwały, w którym Rosjanie zmusiwszy ostatecznie powstańczy oddział do cofnięcia się w głąb ostępu, rzucili się za powstańcami, ale przeszedłszy kilkanaście kroków, również cofnęli się i nagle zawróciwszy odstąpili zupełnie, spaliwszy doszczętnie i zrabowawszy zabudowania strażnika. Rosjanie swoich zabitych w liczbie dwóch i 12 rannych, z których trzech niebawem zmarło, odwieźli do Świsłoczy. Powstańcy stracili również dwóch zabitych: Wiktora Zdzitowieckiego i Pachniewskiego, oraz pięciu rannych.

Przeciw oddziałowi, zapuszczającemu się w głąb Białowieskiej Puszczy, szło kilka kolumn, mianowicie z Dobrowoli, Kazanlego z czterema kompaniami, który już pod Żarkowszczyzną ucierał się z Duchyńskim, od Białegostoku Bohdanowicza z czterema kompaniami i szwadronem ułanów, od Narewki tyluż ludzi, oraz secina kozaków. Od Świsłoczy zaś posuwał się Werner, wysłany z Grodna z batalionem piechoty i szwadronem ułanów. Otoczony zewsząd, doszedłszy do Popielowa, straciwszy w drodze wysłanego na rekonesans Deramera, rozdzielił Duchyński swoich ludzi w ten sposób, że Waszkiewicz z 60 ludźmi ruszył w powiat bielski, Tołkin z tyluż ochotnikami na pogranicze sokolskiego powiatu. Sasulicz ze 120 ludźmi w południową część powiatu wołkowyskiego. Natomiast Strawiński, Duchyński i Wróblewski udali się na czele również 120 ludzi w północną część powiatu wołkowyskiego do Puszczy Swisłockiej, gdzie po dwóch tygodniach, zająwszy stanowisko na Paszkowskich Ostrówkach, połączyli się naprzód z oddziałem Sasulicza, a potem Szczęsnego Włodka.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 VI 1863
Lokalizacja: Żarkowszczyzna
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Dominik Tołkin
  • Gustaw Strawiński

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały powstańcze
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

15 VII 1863
Pomusie

Wycofawszy się pod Klaryszkami, ruszyli Sędek i Lubicz na południe i dotarli dnia 15 lipca 1863 r. o godzinie 21.00…

27 VI 1863
Kuczbork

Formujący się dopiero oddział Ignacego Zambrzyckiego ("Strzelecki"), byłego oficera wojsk rosyjskich, liczący 46 ochotników, uderzył znienacka na silniejszy oddział objeszczyków,…

19 XI 1863
Tarnawka

Odłączywszy się z jazdą od głównej siły Karola Krysińskiego stanął Szumski na noc w Tarnawce. Żołnierze nocowali w stajni, a…