Wysoki Dwór – 29 III 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pod Wysokim Dworem rozłożyła obóz garstka młodzieży, przybyła z Kowna pod dowództwem Żarskiego. Dnia 21 marca 1863 r. objął nad nią dowództwo Bolesław Kołyszko i w dziewięciu dniach oddział liczył już 400 powstańców, podzielonych na trzy plutony: Rodowicza, Żarskiego i B… - byłego oficera rosyjskiego. Po przybyciu księdza Antoniego Narwojsza poczęli i włościanie tłumnie przybywać do obozu.

Rosjanie dowodzeni przez majora kaporskiego pułku Stepanowa, napadli na oddział 29 marca prawie niespodzianie, gdyż Kołyszko mimo, iż wiedział o bliskości nieprzyjaciela, zaniedbał zarządzenia odpowiednich ostrożności. Powstańcy bezładnie cofnęli się do lasu, odstrzeliwując się. Jednak w lesie Kołyszko szybko uszykował strzelców i za nimi kosynierów i na czele swej garstki ruszył do ataku, po niewczasie, i nie mogąc spędzić nieprzyjaciela z silnej pozycji, musiał uchodzić przed napierającym przeciwnikiem.

Odwrót ten odbył się w największym nieładzie. Powstańcy stracili 16 zabitych, nie licząc rozpierzchłych. Straty rosyjskie wynosiły tylko kilku rannych. Poległ między innymi pełen talentu i odwagi młodzieniec Dombrowicz, przeszło 200 powstańców rozproszyło się, a broń i amunicja dostała się w ręce Rosjan.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 29 III 1863
Lokalizacja: Wysoki Dwór
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Bolesław Kołyszko
  • Rodowicz
  • Żarski
  • B …

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział strzelców
  • Oddział kosynierów

 

Łącznie około 400 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Stepanow

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

30 I 1863
Szczebrzeszyn

W powiecie zamojskim na czele powstania stanął dzielny i ruchliwy leśnik Henryk Gramowski. Z garstką ludzi rzucił się na Szczebrzeszyn,…

18 V 1863
Turkowice

Pod dowództwem Jana Żalplachty (Zapałowicz) wkroczył 13 maja 1863 r. zorganizowany w zaborze austriackim i dobrze uzbrojony oddział powstańców, składający…

18 VII 1863
Polichno

Objąwszy dowództwo nad oddziałem zorganizowanym przez Wagnera, pułkownik Tomasz Wierzbicki urządził dnia 18 lipca 1863 r. o godzinie 5.00 rano…