Jastrzębna – 19 IV 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zanurzywszy się w lasy sztabińskie, rozbił Konstanty Ramotowski ze zmniejszonym do połowy oddziałem obóz w okolicy miasta Lipska, w miejscowości zwanej Kozi Rynek, a stanowiącej podobnie jak Płaska Góra pod Drążdżewem naturalną fortecę. W tym czasie Andruszkiewicz po starciu pod Lokajciami zwrócił się ku południowi i przybył również w te strony. Ramotowski w czasie kilkutygodniowego pobytu w Kozim Rynku, wzmocniony świeżymi ochotnikami, niebawem miał znowu do 250 powstańców pod swoją komendą, a złączony z Andruszewiczem w łączącej sile 400 ludzi, starł się między Jastrzębą a Lipskiem z kolumną trzech kompanii piechoty i pół szwadronu ułanów, wysłaną z Grodna pod dowództwem pułkownika Pęcherzewskiego.

Piechota rosyjska rozsypawszy się w tyraliery, mając za sobą jazdę nieczynną w tej walce, starała się otoczyć lewe i prawe skrzydło powstańcze. Ustawieni za drzewami, niedostępni byli Rosjanie działaniu kosynierów. Za to strzelcy przez dwie godziny utrzymywali ciągły ogień z lichej swej broni - jeden tylko był karabin nowoczesny, który posiadał niejaki Szulc - Prusak, który zbiegł z wojska pruskiego do powstańców. Mimo przewagi liczebnej i doskonałości broni, Rosjanie ostatecznie musieli odstąpić. Po stronie polskiej rannych było pięciu powstańców, a trzech poległo. Byli to dowódca strzelców Górski, dowódca kosynierów Iwaszkiewicz, tudzież szeregowiec Racisz.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 19 IV 1863
Lokalizacja: Jastrzębna
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Konstanty Ramotowski
  • Aleksander Andruszkiewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały powstańcze

 

Łącznie około 400 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Pęcherzewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Pół szwadronu ułanów (około 75 żołnierzy)

 

Łącznie około 675 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1863
Janów

Powstańcy mieli zająć miasto które następnego dnia opuścili.

17 IV 1863
Pyzdry

W nocy z 15/16 kwietnia 1863 r. wkroczył do Królestwa Polskiego, Edmund Taczanowski a zająwszy 17 kwietnia Pyzdry, rozbroił straż…

15 VII 1863
Ruda Wieczyńska

W nocy z 14/15 lipca 1863 r. wyruszył z okolic Miłosławia, Paweł Ganier d'Abin na czele silnego oddziału, aby pod…