Woronie – 23 VI 1863 – (woj. nowogródzkie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W lesie bielińskim, Romulad Traugutt objął znowu dowództwo nad pozostałymi po przegranej pod Horkami ochotnikami. Tutaj połączył się z nim Jan Wańkowicz, powracający z okolic Koreczyna, tudzież, niedaleko Porzecza Skirmuntowskiego, doktor Domanowski z 20 kobryńczukami. Traugutt ze wszystkimi ruszył do Stolina, gdzie zatrzymał się przez jeden dzień, po czym przeprawił się przez Horyń i stanął w pobliskim lasku Woroń, gdzie przyłączyło się do oddziału 15 pińczuków.

Na trzecią dobę obozowania pod Woroniami podjazd konny natknął się na Rosjan o dwie wiorsty od obozu. Natychmiast Traugutt urządził zasadzkę. Do lasu obozowego szła droga objęta przed lasem łozą. W tej to łozie rozstawił pułkownik swoich ludzi. Rosjanie w trzy kompanie, dowodzone przez majora Kemmera (Kammera) o godzinie 4.00 rano weszli na linię zasadzki.

Niezrażeni celnymi strzałami wnet uformowali się Rosjanie i natarli w łozę. Powstańcy cofnąwszy się do olchowego lasu i wsparci rezerwą, przyjęli Rosjan gęstym ogniem. Zmieszany nieprzyjaciel uciekł, zostawiając na placu boju 19 trupów i 17 rannych, tracąc między innymi dowodzącego oficera, czterech podoficerów i dobosza. Powstańcom zabito dwóch: Stanisława Kuleszę i Krzyńskiego, a raniono jednego.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 VI 1863
Lokalizacja: Woronie
Województwo: nowogródzkie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Romuald Traugutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Kemmer

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1864
Zakrzówek

Z Wierzbicy zwrócił się Rylski na zachód. W ślad za nim wysłali Rosjanie ze wszystkich stron obławy. Jedna z kolumn…

7 VI 1863
Sielec

Spod Mołowid, ruszył Aleksander Lenkiewicz w celu połączenia się z Onufrym Duchyńskim. Natomiast Jundziłł z 40 ochotnikami Lenkiewicza, 40 słonimczukami…

28 III 1863
Wilki

Oddział powstańców tuż nad Niemnem w pobliżu Wilków napadł na rosyjską kompanię I batalionu, tzw. „Carskiej Rodziny”, celnych strzelców i…