Włodawa – 28 IV 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Organizując z własnych chęci w Chełmskim oddział powstańczy Izbiński ("Kuźma") zebrał rozbitków Neczaja i Kazimierza Bohdanowicza i kilkakrotnie w drobnych utarczkach ścierał się z kozakami. Dnia 28 kwietnia 1863 r. wpadł nocą do Włodawy ze swoim oddziałkiem, liczącym 70 ludzi, w tym siedem jazdy i zabrał z kasy solnej 1300 rubli w papierach.

W pierwszych dniach maja, Kuźma, zapuściwszy się aż pod Uściług, zaalarmowawszy w ten sposób siły rosyjskie na Wołyniu, sprawił że głównodowodzący Rzewuski nie śmiał wyprawiać się za daleko w Królestwo Polskie, lecz strzegł Wołynia. W połowie maja, Izbiński, nie mogąc doczekać się przybycia Józefa Władysława Buckiego, który miał objąć dowództwo, oddziałek swój rozpuścił.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 IV 1863
Lokalizacja: Włodawa
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Izbiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (70 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1863
Kazimierz

Znany z pracy organizacyjnej Leon Frankowski, z oddziałem, którego rdzeń stanowili „Puławiacy“, to jest młodzież szkoły politechnicznej, miał uderzyć na…

12 III 1863
Fidesty

Osaczany i ścigany przez Rosjan, Józef Jankowski zatrzymał się we Fidestach, gdzie dopadnięty przez dwie kompanie rosyjskie pod dowództwem majora…

24 IX 1863
Drożejowice

Oddział jazdy Sokołowskiego („Iskry”), dowodzony przez Bogusza, starłszy się z kolumną Gawryłowa, straciwszy 50 ludzi, zmuszony został do ucieczki.